Kultúra

Evanjelický kostol ožil konfirmáciou

 

Život v našom meste nie je len o politike či kultúrno-spoločenských podujatiach, ale mnohých sa dotýka aj duchovný život, ktorý je úzko spätý s občianskym. Preto sme v túto júnovú nedeľu prijali pozvanie pána farára Mgr. Radovana Gdovína, kde sa v priestoroch chrámu Božieho Evanjelickej cirkvi augsburského vierovyznania (ECAV) konala konfirmácia detí z Dobšinej. Táto sviatosť je o to vzácnejšia, že sa u evanjelických veriacich nášho mesta uskutočnila po dvoch rokoch.

 

Ako nám v našom rozhovore povedal zborový farár ECAV v Dobšinej Mgr. Gdovín: „Oficiálna definícia konfirmácie je, že je to slávnostné prijatie pokrstených mladých ľudí medzi dospelých členov cirkvi so všetkými právami a povinnosťami, ktoré im z cirkevnej ústavy vyplývajú. V našej cirkvi je tento vstup spojený aj s prvým prijímaním večere Pánovej, teda tela a krvi pána Ježiša Krista. Mladí ľudia pred cirkevným zborom verejne vyznávajú svoju vieru v Trojjediného Boha a týmto vlastne potvrdzujú krstnú zmluvu, ktorá s nimi bola uzavretá pri krste.  Keď boli prinesení do krstu, tak namiesto nich rodičia vyznávali vieru všeobecnú kresťanskú a oni potvrdzujú zmluvu tak, že teraz sami za seba vieru verejne vyznajú“.

 

Povedal nám pán farár a priblížil aj samotnú prípravu na túto veľkú sviatosť.: “Stretávali sme sa dva roky, existuje aj taká konfirmačná učebnica, kde sa preberajú také tie základné piliere čo sa týka učenia cirkvi, dejín, biblie, našich symbolických kníh, ale aj etických záležitostí. U nás je táto sviatosť dnes o to vzácnejšia, že počas minulých dvoch rokov absentovala a momentálne máme dve konfirmandky, Dorotu Kortišovú a Kristínu Vranecovú.“ Predstavil nám na záver Mgr. Radovan Gdovín mladé dievčatá, ktoré sa rozhodli potvrdiť svoju vieru. Z dnešného dňa vám prinášame veľkú fotogalériu pod príspevkom.

 

Foto: Redakcia MD 

{gallery}foto_akcie/ecav_konfirmacia{/gallery}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »