Aktuality

Evanjelici začali s realizáciou projektu

 

V posledných dňoch pri vstupe k jedenej z dominánt Dobšinej azda každého upúta čulý stavebný ruch. Ten je zapríčinený pracovníkmi, ktorí sa dali do stavebných úprav schodiska na Evanjelickom kostole. Staré schodisko bolo podľa mnohých už nevyhovujúce a pôvodný stavebný materiál, ktorý vo väčšine pozostával z betónu nepôsobil ani esteticky.

 

Ako sme sa prednedávnom dozvedeli od Mgr. Radovana Gdovína, zborového farára ECAV v Dobšinej, cirkevný zbor dostal dotáciou na túto stavebnú úpravu od Košického samosprávneho kraja, programu Terra Incognita vo výške 8 000 eur. Celý projekt niesol názov Evanjelický kostol v Dobšinej na Gotickej ceste – Stavebné úpravy okolia.

 

Tieto úpravy majú za úlohu zlepšiť prístupnosť kostola pre domácich, turistov a celkové zlepšenie pôvodne dosť opotrebovaného terénu. Cirkevný zbor ale pôvodne žiadal až 15 000 eur, ktoré mali byť použité na opravu schodiska a chodníka z východnej strany a mal sa vyčistiť a zrekonštruovať aj oporný múr naprieč areálom chrámu. Taktiež pôvodnou myšlienkou bola oprava vstupného portálu do kostola z východného vstupu.

 

No všetko zamrzlo na výške poskytnutej dotácie vo výške 8 000 eur a z pôvodných plánov sa museli mnohé veci odsunúť na budúce žiadosti a výzvy na predloženie projektov. Podľa dostupných informácií schodisko, na ktorom sa práve pracuje sa má úplne prestavať, kde hlavným cieľom je jeho estetickosť, no najmä bezpečnosť pre všetkých návštevníkov Evanjelického kostola, ktorý je historickou pamiatkou.

 

Dokazuje to viacero vzácností, ktoré v sebe  ukrýva. Ako sme sa dozvedeli od Mgr. Radovana Gdovína : Udávané je, že kostol samotný bol postavený v roku 1480. Práve v časti, kde sa nachádzame, kde sú najstaršie fresky, je naznačované, že môže byť ešte staršieho dáta. Pamiatkari hovoria aj to, že tu pred samotným kostolom stála aj kaplnka svätého Valentína. Žiaľ nezachovala sa na to žiadna pamiatka, ale z historických análov je zrejmé, že tu naozaj niečo stálo. Je pravdepodobné, že z kapacitných dôvodov sa neskôr obyvatelia rozhodli postaviť na jej mieste terajší kostol,“ priblížil nám  pán farár.

 

Evanjelický cirkevný zbor ECAV v Dobšinej je veľmi úspešný v získavaní dotácií na obnovu chrámu a jeho okolia. Za mnohé projekty spomeňme v poslednom období vymaľovanie klenieb až nad organ, dnešná dotácia na opravu schodiska kostola, ale aj dotácia 10 000 eur, ktoré budú použité na zreštaurovanie gotickej freskovej výzdoby na víťaznom oblúku. Fresky by mali byť následne prezentované verejnosti.   Na stole je tiež ďalší zatiaľ neschválený projekt a to vo výške 10 000 eur, ktoré cirkevný zbor z Dobšinej žiada KsK na opravu vzácneho organu, ktorý vyrobila Viedenská firma Karl Hesse. 

 

Foto: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »