Energetické Centrum stále vymáha – riešenie

Ako medzi dvoma mlynskými kameňmi. Tak sa cítia viacerí obyvatelia Dobšinej, ktorí pred časom podpísali zmluvu s alternatívnym distribútorom elektriny. Mnohí ale počas doby možnosti odstúpenia boli oslovení pôvodným dodávateľom (VSE), ktorí im ponúkol značné zľavy a neraz sa tak stal dokonca výhodnejšou voľbou.  Reakcia zákazníkov tak bola v mnohých prípadoch okamžitá a svoju zmluvu s alternatívnym dodávateľom (Energetickým Centrom) zrušili a vrátili sa za zvýhodnených podmienok späť k pôvodnému dodávateľovi.

Samozrejme to ešte netušili čo ich čaká. Pred časom sme vám v článku s názvom Neplaťte podvodníkom s elektrinou priniesli  príbeh jednej z rodín z Dobšinej, ktorá takýmto spôsobom ako sme ho opísali postupovala. Mysleli si, že všetko je uzavreté a vyriešené, až kým ich Energetické centrum neoslovilo listom, v ktorom sa vyhrážalo, že v prípade nesprístupnenia ich zariadenia spoločnosti sú podľa zmluvných podmienok aj napriek ubezpečeniam dominantného dodávateľa povinní uhradiť 100 eur zmluvnej pokuty.

V posledných dňoch sa situácia značne zdramatizovala. Mnohými obyvateľmi mesta Dobšiná sme boli požiadaní o pomoc s problémom, ktorý pred nich znovu naservírovalo najčastejšie skloňované Energetické centrum. Tomu v získavaní klientov v našom meste pomohli aj na samotnej radnici, kedy v čase náboru sa z miestneho rozhlasu ozýval oznam o činnosti pracovníkov Centra a nepriamo tým nabádal občanov na dôverčivosť voči týmto predajcom.

Energetické Centrum klientom, ktorí s nimi podpísali zmluvu, no následne sa vrátili späť k dominantnému dodávateľovi elektriny v týchto dňoch znovu zaslalo list (na fotografií). V ňom sa priamo uvádza: „Domnievame sa, že nastali dôvody predpokladané zmluvou, ktoré oprávňujú našu spoločnosť Energetické Centrum uplatniť si voči vám nárok na vyššie uvedenú zmluvnú pokutu. Z uvedených dôvodov vás žiadame, aby ste v lehote 15 dní odo dňa doručenia tohto oznámenia uhradili zmluvnú pokutu vo výške 100 eur prostredníctvom priloženého poštového poukazu, alebo bankovým prevodom“.

V liste nechýba ani bankové spojenie, no taktiež dokumenty ako splnomocnenie na úkony spojené s procesom zmeny dodávateľa elektriny, ktorého podpísanie a poslanie klientom by malo za následok automatickú výpoveď zmluvy u dominantného dodávateľa VSE. Energetické Centrum sa tak všemožne aj za cenu vyhrážania pokutami snaží zväčšiť si portfólio klientov a donútiť ich aj napriek diskutabilnosti oprávnenia ich požiadaviek, aby domácnosti prešli pod ich sústavu.

Ihneď sme preto kontaktovali VSE za ktoré nám poskytol mediálny odbor presný návod na to ako v takomto prípade postupovať: „Práve dnes sme dostali pokyn na to, ak by našim zákazníkom od tejto a iných spoločností prišlo takéto oznámenie je potrebné kontaktovať našu pobočku (najbližšie Rožňava) s tým, že zákazník dostane tlačivo s názvom Oznámenie o uplatnení zmluvnej pokuty a to bude potrebné zaslať späť do Energetického Centra. Vyžiadať si toto tlačivo môžete aj cez mail  info@vse.sk, prípadne poštou na adresu VSE .“

Čo to ale presne pre zákazníka znamená? „Toto tlačivo je vlastne protestom proti uplatnení pokuty a taktiež k samotnému vynucovaniu prechodu zákazníkov. Je to jediná možnosť zákazníka ako sa účinne brániť. Spolu s listom od Energetického Centra zákazníci dostávajú aj Žiadosť o vysvetlenie nevykonania zmeny dodávateľa, ktoré odporúčame nezasielať a potom ešte Splnomocnenie pre úkony spojené s procesom zmeny dodávateľa, to odporúčame tiež nezasielať, pretože oni na základe toho by boli schopní tu zmenu dodávateľa žiadať znova.“ Znelo oficiálne vyjadrenie VSE, ktoré ponúklo aj priamy návod na ochranu zákazníkov, ktoré sme vám ako jediní prezentovali.

Foto: Redakcia MD