Kultúra

Dobšinský žrebčín sa stal centrom zábavy

Dnešná Turíčna sobota sa z centra mesta presunula do odľahlejšieho žrebčína. Pre návštevníkov a  domácich obyvateľov bola pripravená kyvadlová doprava zo zastávky poniže námestia. Tam odchádzal spoj každú celú hodinu až k podujatiam v žrebčíne, pričom táto doprava bola úplne zdarma. To využilo stovky ľudí, ktorí doslovne zaplavili celú oblasť situovanú v prírode. Ako vidieť na našich fotografiách návštevníkov bolo neúrekom a každý si mal z čoho vyberať.

O 9.-tej bolo naplánované slávnostné zahájenie medzinárodných furmanských pretekov. Súťažilo sa v troch kategóriách, kde si mohli furmani zmerať svoje sily a predviesť jednak svoju zručnosť, no najmä zručnosť ich tátošov. Na podujatí ani dnes nechýbala skupina historického šermu Sairus, ktorá včera predviedla divákom na námestí vpád Turkov do Dobšinej, o ktorom sme informovali TU. Diváci sa tak mohli pozrieť na historický šerm, streľbu, či vtipné kúsky v podaní tejto skupiny.

Sairus a jeho členovia sa predstavili aj tým najmenším, keď zavítali do rozprávkového Tašíkova. V areáli žrebčína bola počas furmanských pretekov taktiež otvorená detská zóna s celodenným programom pre deti, ale aj ich rodičov. Okrem spomínaného Tašíkova sa na programe podieľalo aj miestne Centrum voľného času, detí a mládeže v Dobšinej, ktoré pripravilo rôzne súťaže a hry. Samozrejmosťou bola aj jazda na poníkoch, lukostreľba, či  lesná pedagogika, ktorej sa ujali Mestské lesy Dobšiná.

Ako môžete vidieť na našich fotografiách, program bol veľmi pestrý a myslelo sa aj na dospelých vo forme súťaží presnosti so sekerou, či pílením dreva. Pre návštevníkov boli tiež okrem ďalších podujatí ako vystúpenie sokoliarskej skupiny, či  koncert country skupiny Betliarske vidly, pripravené stánky s jedlom a občerstvením. Ako nám povedala jedna z mamičiek, ktorá sa vybrala na dnešnú akciu: „Prišli sme sem z Košíc a máme tu rodinu, takže sme zostali trochu dlhšie. Vôbec to ale neľutujeme, je tu výborný program, dobrá organizácia, všetko poruke a navyše sme ešte aj v prírode. Pre nás je to výborný deň, na ktorý budeme radi spomínať.“ Kompletné výsledky z furmanských pretekov vám prinášame TU.

{gallery}foto_kultura/turice_kone{/gallery}

Foto&video: Redakcia MD