Šport

Dobšinský kopec 2016 očami riaditeľa pretekov

 

Na Dobšinskom kopci sa tento rok najčastejšie skloňovalo slovo počasie. Za tých päť rokov, čo robíme ME sme takéto náročné podmienky ešte nemali.  Dá sa povedať, že počasie nám úplne zmarilo naše plány. Organizáciu a jej úspešnosť takýchto prestížnych automobilových pretekov do značnej miery ovplyvňuje niekoľko základných faktorov. Okrem precíznej  prípravy trate, celej logistiky podujatia, či kvalitného športového poľa je hlavným kritériom počasie. Jednoducho povedané ak nevyjde počasie aspoň jeden deň tak je to veľký problém.  Problém samozrejme finančný, pretože náš rozpočet je priamo naviazaný na účasť divákov a z výberu vstupného potom dokážeme pokryť  práve tieto náklady. Dnes sme v stave, kedy sme si museli zobrať viacero pôžičiek na to, aby sme dokázali vykryť straty, hlavne zaplatiť všetkých ľudí, ktorí nie len počas víkendu dokázali čeliť poveternostným podmienkam a s vypätím všetkých síl vydržali a pretek úspešne zabezpečili.

Dovolím si povedať že ani 33. ročná história Dobšinského kopca tak náročné poveternostné podmienky nikdy nemala. V sobotu sa síce tréningy začali v plánovanom čase, no riešiť sme museli množstvo vecí. Ťažko povedať, čo bolo náročnejšie, či problémy spôsobené počasím, alebo vyplývajúce zo samotných pretekov.

Viete, ak vám ráno zavolá vedúci cieľa, že mu roztrhlo už dva veľké stany a nemá ako zabezpečiť  priestor pre jazdcov, tak si možno dokáže každý predstaviť ako nám bolo. Nemôžeme si dovoliť 120 pretekárov po dojazde do cieľa nechať  napospas vetru a dažďu. Hlavne piloti v otvorených monopostoch to mali tohto roku v Dobšinej s počasím veľmi zložité. Vďaka nášmu dlhoročnému partnerovi spoločnosti EUROBUS sme do polhodiny zabezpečili autobusy pre jazdcov, ktoré mali obrovský úspech a veľmi priaznivo to kvitoval aj pozorovateľ FIA. Padajúce konáre na trať, zničené páskovanie to boli ďalšie komplikácie, s ktorými sa ľudia na trati museli popasovať. Taktiež vyčistenie trate od oleja bolo v takýchto podmienkach enormne náročné, keď po deštrukcii motora u jedného z vozidiel sa olej vďaka dažďu roztiahol na celú šírku cesty. Sú to hrozné momenty, ale za tie roky si už vieme rýchlo poradiť aj s takýmito mimoriadnymi udalosťami.

Ešte sa vrátim k havárii talianskeho pretekára Fausta Bormoliniho. Úprimne ho ľutujem, pretože sme sa pred naším podujatím stretli v Šternberku na trati ECCE HOMO, kde mal veľmi ťažkú haváriu po ktorej našťastie vyviazol bez zranenia a tešil sa k nám do Dobšinej.  Pretože monopost bol poskladaný na poslednú chvíľu, nestihol ho ani otestovať a prvú tréningovú jazdu absolvoval hneď „na vode“ no a dopadlo to výletom mimo trať po prvej zákrute. Pilot bol okamžite vyšetrený a našťastie si to odniesla len predná časť jeho formulového špeciálu.

Mali sme už za sebou aj piatkový kultúrny program, ktorý dopadol nad naše očakávanie a po sobotňajšej tlačovej konferencii, na ktorej sa zúčastnili vybratí pretekári  vrátane najrýchlejších talianských jazdcov sme mohli byť spokojní, aj napriek neustálemu dažďu sme obe jazdy dobre zvládli a povedali si, že horšie to už nemôže byť.  A bolo…

V nedeľu začalo liať a ešte viac. O pol desiatej sa síce začali pretekári radiť na štart, no napokon sa prvá jazda začala až o 13.30 hod. Raňajší dážď neustále menil intenzitu v rôznych častiach trate. Ak to už vyzeralo na dobré podmienky na štarte opačne to bolo na cieli. Snažili sme sa testovať a neustále kontrolovať podmienky. Urobili sme maximum pre bezpečnosť aj prostredníctvom našich predjazdcov, ktorí zbierali  reálne údaje o trati, no tie neveštili nič dobré. Ak si predstavíte, že predjazdec mal na veľmi mokrom úseku „Roveň“  maximálnu rýchlosť cez 180 km/h tak najrýchlejší piloti v sobotňajších tréningoch tam dosahovali  cez neuveriteľných  270km/h!  Na viacerých úsekoch, hlavne vo výjazdoch zo zákrut sa valila voda malými potokmi.  Bolo to  na pleciach riaditeľa preteku rozhodnúť, či pretek v takýchto podmienkach odštartuje, alebo nie. Boli to určite moje najťažšie okamihy v tejto funkcii. Preberali sme spolu so športovými komisármi rôzne alternatívy, dokonca hrozilo aj zrušenie preteku, ak by sa nám nepodarilo do 16-tej hodiny neodštartovať ani jednu jazdu. Moje konečné rozhodnutie o posune na dobu neurčitú sa nakoniec javilo ako veľmi správne.

Keď sa nám podarilo odštartovať prvú súťažnú jazdu veľmi som si nepripúšťal, že by sme mohli stihnúť aj tú druhú, nakoniec to vyšlo ani neviem ako a pretekári si nakoniec mohli rozdeliť do Majstrovstiev Európy plný počet bodov. Bola to raz opäť pre nás veľká škola a ešte väčšie ponaučenie do budúcna. Víkend nám ukázal to, že keď si myslíte, že ste stopercentne pripravení, tak vás počasie môže stále prekvapiť a to sa tohto roku stalo aj na Dobšinskom. kopci.

Je mi veľmi ľúto, že počasie do takej miery ovplyvnilo návštevu divákov, snažili sme sa  pred prvou jazdou upraviť ešte vstupné zľavou na 50% pre všetkých. Veľmi zložité podmienky mali aj stanári, diváci a všetci  usporiadatelia. Chcem sa preto poďakovať všetkým, ktorí prišli aj napriek zlým podmienkam a podporili naše podujatie, veľmi si to vážime.  Aj napriek týmto skutočnostiam hodnotím XXXIII. ročník ako úspešne zvládnutý. V pondelok po preteku nám prišlo poďakovanie od tímu Faggioli a tieto slová sa objavili aj v ich oficiálnej tlačovej správe: „ V mene talianskych pretekárov úprimne ďakujeme všetkým organizátorom, že sa im podarilo dokonale zabezpečiť pretek, ktorý bol silne ovplyvnený poveternostnými podmienkami. Do popredia dávame bezpečnosť a profesionálne zvládnuté sledovanie stavu trate s oddialením štartu. Tím Faggioli to prezentuje ako príkladné správanie pre ostatných usporiadateľov Majstrovstiev Európy“.

Marcel Kollárik, riaditeľ DK 2016

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »