Dobšinský denný stacionár pre seniorov sa teší obľube

Na sklonku decembra 2015 bol v Dobšinej slávnostne otvorený denný stacionár pre seniorov. Po niekoľkých mesiacoch sme navštívili toto zariadenie, kde sme sa stretli s Mgr. Ivetou Hajzerovou, členkou Slovenskej komory sociálnych pracovníkov, ktorá zastupuje košického prevádzkovateľa n.o. Krok do cieľa. Do priestorov, v ktorých stacionár sídli investovalo mesto Dobšiná ako vlastník budovy jednorázovo 19 943 eur z odsúhlaseného rozpočtu mesta. Program pre seniorov zahŕňa rôzne voľnočasové aktivity, všetko pod odborným dohľadom zamestnanca, ktorý je zdravotník. Podľa slov samotných klientov, ktorých sme oslovili v zariadení, navštevujú stacionár s radosťou.

„Máme dve opatrovateľky, ktoré sa venujú klientom a poslanie stacionára naplnilo naše očakávania. Momentálne je u nás 15 klientov, no na Mestskom úrade v Dobšinej sa evidujú ďalšie žiadosti. Kapacita nášho zariadenia je maximálne 30 osôb, kde máme predpoklad na naplnenie zariadenia do konca apríla. Zakrátko seniorom v našom zariadení poskytneme možnosť psychologickej a terapeutickej pomoci, tiež plánujeme rôzne prednášky a workshopy zamerané na zručnosť.  Seniori u nás budú mať aj prístup ku komerčným službám, akými je masér, či kaderník. “ Povedala Mgr. Hajzerová a podľa nej je základom pre úspešnosť vedenia zariadenia ľudský prístup.

„Chceme sa veľmi zamerať na prevenciu, lebo v dnešnej uponáhľanej dobe, si dokonca ani rodinní príslušníci často nevšimnú počiatočné štádiá ochorení ako Parkinsonova choroba, alebo Alzheimerova choroba. To docielime priamo v rozhovoroch a priamym kontaktom s klientmi, kde stretnutiami s našim personálom, alebo odborníkmi z odboru psychológie môžu byť podchytené už ich ranné štádiá. Naši seniori sú veľmi akční a cieľom je nevnucovať im nami vymyslené aktivity, ale skôr podporiť ich vlastné predstavy o trávení voľného času, kde sa im vynasnažíme všetko zrealizovať. Nie sme zariadením, kde ku nám klienti chodia s vedomím dožitia, nie sú izolovaní od vonkajšieho sveta a domáceho prostredia. Sociálnu prácu musí človek robiť so srdcom a človek vycíti kto ho má úprimne rád. Vidieť radosť v očiach seniorov je úžasné.“ Dokončila pre náš portál Mgr. Iveta Hajzerová z n.o. Krok do cieľa.

Text & foto: Juraj Karika