Aktuality

Dobšinský cintorín prechádza obnovou

 

V posledných rokoch sa cintorín v Dobšinej boril s rôznymi problémami. Od nedávno spadnutej steny oplotenia, až po nefunkčné, či poškodené reproduktory a rozvody v dome smútku. Kritiku neraz zožala zeleň, okolie , no v neposlednom rade aj stav posledného odpočinku významných osobností nášho mesta. Tieto nedostatky sa preto rozhodlo riešiť vedenie mesta, v spolupráci s Podnikom služieb. Podľa vyjadrenia konateľa Podniku služieb Milana Lukáča, veľa prác je už vykonaných, no čakajú ich mnohé ďalšie.

„Zamerali sme sa na dom smútku, kde bola vymenená celá drevená obkladová krytina, sociálne zariadenia, vnútro stavby sa vymaľovalo a v neposlednom rade sme riešili aj chladiace boxy, ktoré spĺňajú všetky stanovené normy. Pri vstupnej bráne do cintorína sa vymenili kríže a renovovali sme stĺpy, kde sme tiež demontovali staré, nefunkčné ozvučenie.“ To však zďaleka nie je všetko. Na podnet primátora mesta Dobšiná Jána Slováka sa prostredníctvom piatich murárov, ktorí boli zamestnaní formou projektu z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny realizovala aj rekonštrukcia hrobových miest významných osobností nášho mesta.

O mnohé hrobové miesta sa roky nik nestaral a neraz na nich vyrastali dokonca divoké dreviny. Čistenie týchto miest najprv vykonali pracovníci VPP a následne sa do prác pustili murári. Bezodplatnú pomoc ponúkol aj pán Vojtech Bussányi, ktorý na vlastné náklady vyčistil mramorovú sochu. „Mali by sme byť hrdí na minulosť nášho mesta a k nej nepochybne patria osobnosti. Murári, ktorí pracujú pre mesto skrz projekt, realizovali rekonštrukciu hrobových miest, ale aj múra oplotenia cintorína. Budú veľmi nápomocní pri všetkých prácach v meste, ktoré si budú vyžadovať ich zásah, od radnice, pamätníkov, po hladový múr na Zimnej ulici, či dom dôchodcov.“ Dodal primátor mesta Dobšiná Ján Slovák. Mestský cintorín je momentálne stále udržiavaný, kosený a ďalšie práce na jeho obnove sa realizujú.

Foto: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »