Dobšinská samospráva na protest taktiež vypne verejné osvetlenie

Samospráva mesta Dobšiná tak ako iné samosprávy na Slovensku v pondelok 30. januára 2023 večer od 19:00 do 19:30 vypne na danú polhodinu verejné osvetlenie. Vyjadriť tak chce spolu s ostatnými samosprávami Slovenska nespokojnosť s tým, že vláda nerieši ich otázky. Zástupcovia miest, s prítomnosťou Mesta Dobšiná sa na tom v utorok 24.01.2023 dohodli na online rokovaní Komory miest Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Samosprávy podľa tvrdenia predsedu Komory miest ZMOS a podpredsedu ZMOSu, Jozefa Božika nevidia iné východisko, ako začať s nátlakovými akciami, aby sa konečne kompetentní prestali zaoberať sami sebou a začali riešiť problémy občanov, a tým aj samospráv, keďže tie pre občanov zabezpečujú 70 percent činností potrebných pre život, od ich narodenia až po smrť.

„Ako vyslovil podpredseda ZMOS, a ja sa k jeho slovám pridávam, ide nám o spoločný cieľ, aby sme upozornili kompetentných, vládu SR, že je potrebné konečne začať riešiť problémy samospráv, aj tej našej v Dobšinej. Samosprávam vláda zobrala 600 miliónov eur. Po všetkých prísľuboch o kompenzáciách dosahov obrovského zvýšenia cien elektrickej energie a plynu sa zatiaľ nič nedeje a všetko je vo vzduchoprázdne, tiež na mnohé sa akoby zabudlo,“ uviedol primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák.

K vypnutiu verejného osvetlenia na polhodinu sa tak ako Dobšiná pridajú nielen mnohé mestá, ale  i obce na celom Slovensku. Ide o prvú z protestných akcií, ktoré samosprávy plánujú zrealizovať. Na ďalších sa dohodnú koncom januára, alebo začiatkom februára.

Vláda v novembri 2022 oznámila, že od 1. januára do 31. marca bude cena elektrickej energie pre samosprávy zastropovaná na úrovni 199 eur za megawatthodinu a pri plyne bude zastropovaná na úrovni 99 eur za megawatthodinu. Pri nákladoch nad strop pri elektrine a plyne má 80 percent z toho preplatiť štát. No napríklad na budovy v obciach a mestách, ktoré nepoužívajú plynofikáciu štát úplne zabudol.

Sprac. & foto: Juraj Karika