V Dobšinej odsúhlasili výstavbu nájomných bytov

V sérií príspevkov sme vás informovali o výstavbe nájomných bytov. Mesto Dobšiná prostredníctvom miestnych novín a webovej stránky zverejnilo v prvej etape dotazník o záujem nájomných bytov, ktorý občania naďalej môžu do 31. decembra 2015 odovzdať na Mestskom úrade. Následne sa veci ujal projektant, ktorý predstavil verejnosti na svojich návrhoch podobu obytných domov. Téma nájomných bytov sa dostala aj v mesiaci október pred mestských poslancov, ktorí sa ňou zaoberali na svojom 10. zasadaní. Mestským poslancom bol prezentovaný zámer výstavby dvoch obytných domov s podmienkou súhlasu s podaním žiadosti o poskytnutie dotácie na ich výstavbu.

„Je veľmi žiaduce a potrebné, aby Dobšiná mala podmienky na to, aby si udržala mladých ľudí, ktorí sa chcú osamostatniť. Nájomné byty budú aj pre nich možnosťou nového bývania, za prijateľných podmienok. Osobne som sa do toho pustil s veľkým nadšením a myslím si, že záujem občanov o tieto byty bude vysoký medzi mladými, ale aj seniormi.“ Uviedol primátor mesta Ján Slovák. Poslanci sa následne zaoberali predloženými materiálmi a v hlasovaní dali výstavbe dvom obytným domom zelenú. Proti výstavbe nájomných bytov hlasovala iba poslankyňa PhDr. Eva Mihóková a hlasovania sa zdržala poslankyňa Ing. Miriam Vlčeková.

Financovanie projektu by malo byť kryté dotáciou a úverom zo štátneho fondu rozvoja bývania. Objekty dvoch nájomných bytových domov bežného štandardu sa budú nachádzať v západnej časti mesta Dobšiná, pri futbalovom štadióne. Ich výstavba je v súlade s pripravovaným doplnkom k Územnému plánu mesta. Nájomné bytové domy budú štvorpodlažné, bez suterénu, so sedlovou strechou. Budú prístupné z existujúcej komunikácie na Hronskej ulici, po novovybudovanej prístupovej komunikácii. K bytovým domom budú tiež dobudované parkovacie miesta, verejné osvetlenie a priestory pre zberné kontajnery. V prvej etape budú vystavané dva nájomné bytové domy s jedenástimi bytovými jednotkami v každom z nich. V každom bytovom dome budú tiež k dispozícii bezbariérové byty.

Podľa vyplnených dotazníkov, ktoré je možné podať do konca roku 2015, budú následne žiadatelia prizývaní a bude im predložená ponuka konkrétnych nájomných zmlúv. „V prvom rade záujemca pri podpise zmluvy zloží depozitnú čiastku, ktorá bude v tomto prípade do 1000 eur. Byty budú jedno, dvoj a trojizbové. Nájomné napríklad v jednoizbovom byte po vzore iných miest je možné odhadnúť zhruba od 120 eur mesačne, vrátane energii. Každý byt bude mať vlastný plynový kotol a teda domácnosť bude uhrádzať svoju reálnu spotrebu.“ Dodal primátor mesta Dobšiná Ján Slovák. Novopostavené byty budú mestskými nájomnými po dobu 30. rokov, čo korešponduje so splácaním úveru z rozvoja štátneho bývania mestom. Po tomto období bude možné byty odkúpiť nájomcami do osobného vlastníctva za zostatkovú hodnotu.

Text: Juraj Karika, foto: MsÚ Dobšiná