Aktuality

Dobšinčania postupne obnovujú studničky v okolí

 

Už oddávna si človek staval svoje obydlia blízko pitnej vody, bez ktorej by neprežil. V povodiach riek, či potokov tak vznikli mnohé osady, dediny, mestá. Nezanedbateľným zdrojom osvieženia sa stali aj studničky, ktoré boli budované na malých prameňoch a napríklad v Dobšinej takto vznikali „četerne“, ktoré dodnes nájdeme na Zimnej ulici. Studničky však dodnes plnia svoju úlohu najmä v okolitej prírode. Mnohé však zanikli, prípadne sa na nich podpísal čas natoľko, že sú schátrané. To sa rozhodol zmeniť Dobšinčan, Tibor Harmatha, ktorý sa v časti Lányiho Huta pri Dobšinej pustil do ich zveľaďovania.

K zručnostiam sa pán Harmatha dostal cez starého otca, ktorý bol umelecký stolár. „Postupom času som sa prinavracal k tomu, čo som sa naučil od predkov a pokúsil som sa to pretaviť do rôznych prác s drevom, z čoho vznikli aj tieto studničky. Vlastním tu nehnuteľnosť a Lányiho Huta je veľmi pekná, zachovalá a perspektívna pre mnohých Dobšinčanov. Sú tu pramene, kde si obyvatelia oddávna chodia brať vodu, ktorá je nezávadná a mnohí jej pripisujú zdraviu prospešné účinky.“

Obe studničky, ktoré pán Harmatha zrekonštruoval nesú meno Dobšinčanov, s ktorými sú späté úsmevné príbehy. „Jedna nesie meno Ivanová, druhá Kaiserová. Napríklad pán Kaiser si chodil každý deň k prameňu po vodu, lebo vtedajší lekár, pán Liška mu poradil, že keď si bude po vodu pravidelne chodiť, tak vyzdravie. Pán Kaiser mal málo pohybu a pán doktor využil prameň na to, aby ho aj touto formou motivoval sa pohybovať.“ Uzatvára s úsmevom pán Tibor Harmatha.

Rekonštrukciu studničiek v Lányiho Hute podporili Mestské lesy Dobšiná s.r.o., ktoré majú v pláne obnovovať aj ďalšie studničky na okolí. „Momentálne sme jednali z miestnou Spojenou školu, ktorej žiaci absolvujú odborný výcvik v dielňach. Žiaci sú šikovní a osvedčili sa nám už pri výrobe vtáčích búdok, tiež kŕmidiel a práve preto budú môcť zhotovovať aj studničky, ktoré nájdu svoje miesto na rôznych prameňoch v okolí nášho mesta.“ Povedal Marcel Kollárik, konateľ Mestských lesov Dobšiná spl. s.r.o. . Dobšiná má v okolí približne 25 studničiek, mnohé sú historického charakteru. Príkladom je Žobrácka studnička, ktorej vznik a príbeh opísal vo svojom diele Topscher Gatscholper známy miestny autor, Samuel Klein, kde ju nazýva Az Pétler Brennel.

Text & foto: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »