Kultúra

Dobšinčania na pracovnej návšteve v Rudabányi

V roku 2016 sme boli, ako mesto Dobšiná, oslovení mestom Rudabánya ohľadom možnej spolupráce na spoločnom projekte v rámci programu INTERREG V-A Slovenská republika – Maďarsko, ktorý je kľúčovým nástrojom Európskej únie na podporu cezhraničnej spolupráce medzi partnermi. Programy INTERREG sú financované z Európskeho fondu regionálneho rozvoja na podporu harmonického rozvoja územia EÚ na rôznych úrovniach. Projekt by mal byť jedinečný, mal by prispieť k zvýšeniu atraktivity pohraničnej oblasti a k rozvoju cestovného ruchu so zameraním na bohatú banícku históriu, nakoľko práve tá spája naše mestá. Vyhlásenie výzvy je podľa predbežných informácií naplánované na mesiac marec 2018.

Absolvovali sme niekoľko pracovných stretnutí, či už v meste Rudabánya alebo u nás. Pozvanie k nám prijal aj projektový manažér z Budapešti, ktorému sme ukázali objekty, do ktorých by bolo možné v rámci tohto projektu investovať. Odporučil nám, akou cestou by sme sa mali uberať. Posledné stretnutie sa konalo dňa 24. 01. 2018 v Rudabányi za účelom dohody na našej spolupráci, za prítomnosti zástupcov ministerstva Maďarska, ktorým sa myšlienka nášho spoločného projektu páčila, nakoľko pri úspešnej realizácii bude mať veľký prínos pre obe partnerské mestá. Stretnutia sa zúčastnili aj poslanci mestského zastupiteľstva mesta Dobšiná.

Po ukončení oficiálnej časti rokovania primátor mesta Rudabánya, Lajos Sobota, spolu so zamestnancami mesta pre nás pripravili program, prehliadku zaujímavostí, ktoré mesto ponúka svojim návštevníkom. Naše prvé kroky viedli do múzea baníckej histórie. Skladá sa z troch expozícií – historickej, mineralogickej, ktorá je jednou z najväčších minerálnych zbierok v krajine, a baníckej, ktorá je umiestnená v umelej podzemnej šachte za múzeom. Okrem množstva zaujímavostí tu nájdete aj kópie paleontologických nálezov z doliny železnej rudy, ako aj repliky svetoznámeho ľudoopa Rudapithecus hungaricus.

Mesto Rudabánya patrí k najstarším banským lokalitám v Európe. Okrem ťažby medi, olova, striebra a železa, sa preslávilo predovšetkým ťažbou železnej rudy. Na mieste bývalej doliny železnej rudy vzniklo postupným vzostupom hladiny vody jazero modrozelenej farby obklopené strmými skalnými útesmi, ktoré je so svojou hĺbkou takmer 60 metrov najhlbšou stálou vodou krajiny. Ďalšia zastávka bola pri spomínanom jazere. Návštevníci majú možnosť prezrieť si ho z viacerých vyhliadkových miest, na výstavbu ktorých mesto získalo finančnú podporu. Okrem vyhliadok bola predmetom podpory aj výstavba hlavnej budovy s bufetom a sociálnym zariadením, vedľajšej budovy, kde boli objavené nálezy ľudoopa a kde budú realizované ďalšie archeologické výskumy, osadenie stolov, lavičiek a informačných tabúľ. Zaujímavosťou týchto objektov je to, že sú vyrobené zo železobetónu s jednoduchým dizajnom. V súčasnosti pracujú na pripojení budovy na inžinierske siete.

Rudabánya sa stala svetoznámym mestom v roku 1967, kedy sa tu objavili 10 miliónov rokov staré nálezy ľudoopa Rudapithecus hungaricus. O prvý nález sa zaslúžil maďarský geológ Gábor Hernyák. Odvtedy výskumníci objavili viac ako 300 nálezov ľudoopa a množstvo dobového živočíšstva a rastlinstva. Nálezy sú umiestnené v „Rudaparku“, na rekonštrukciu ktorého mesto získalo švajčiarsky grant. Súčasťou expozície je premietacia/školiaca miestnosť, herňa pre deti a pamätná izba G. Hernyáka. V exteriéri sa nachádza pieskovisko pre deti, v ktorom sú ukryté napodobeniny kostí a paleontologický sochársky park s predchodcami zvierat. Za účelom uchovania ľudových tradícií mesto z poskytnutého švajčiarskeho grantu zrealizovalo aj rekonštrukciu vidieckeho domu. Mali sme možnosť vidieť tu predmety, náradia, ktoré v minulosti slúžili občanom mesta, odevy, nábytok, obrazy, písomnosti a množstvo iných zaujímavostí, ktoré mesto pre tento účel zozbieralo od miestnych občanov.

Aj milovníci športu si prídu na svoje. Mesto má k dispozícii 3 vonkajšie profesionálne tenisové kurty a 1 tréningový. Sú určené nielen na organizovanie tenisových turnajov, ale aj pre rekreačných športovcov. Na tejto pracovnej návšteve sa naša delegácia presvedčila o tom, že Rudabánya má k dispozícii skutočne množstvo lákadiel pre svojich návštevníkov a aj naďalej sa snaží cestovný ruch vo svojom meste rozvíjať, a tým ho robiť atraktívnejším.

Spoluprácu na spoločnom projekte s mestom Rudabánya, v prípade vyhlásenia výzvy, schválilo mestské zastupiteľstvo v Dobšinej dňa 7. 3. 2018. Hlavným cieľom nášho mesta v rámci tohto projektu bude vytvorenie historického múzea v priestoroch historickej budovy meštianskeho domu na Zimnej ulici, dokumentujúce históriu a baníctvo mesta Dobšiná, so zámerom jej zachovania a propagácie kultúrneho dedičstva našich predkov a tak prispieť k rozvoju cestovného ruchu. Múzeum bude zhromažďovať, spravovať a zachovávať expozície a dokumenty pre budúce generácie, získané do vlastníctva, či už odkúpením alebo darovaním. Ďalšiu časť projektu by tvorilo oživenie bývalej chatovej osady „Alweg“, kde by sa vytvorilo oddychovo-zábavné centrum nielen pre deti, ale aj dospelých, s administratívnou časťou, edukačnými priestormi, oddychovou časťou v priestoroch areálu s ihriskom, altánkom, ohniskami a lavičkami. Múzeum s týmto areálom by spájal novovybudovaný náučný chodník.  Na spomínanej pracovnej návšteve sme sa na vlastné oči presvedčili, že ak človek chce a má okolo seba šikovných ľudí, dá sa to. Za týmto všetkým stojí množstvo tvrdej práce, optimizmus, odhodlanie a pevná vôľa ľudí pracovať na rozvoji svojho mesta. Pretože „kde je vôľa, je aj cesta“.

Bc. Darina Chovancová, foto: V. Václavík