Šport

Dobšinčania, na ktorých sa nezabudne

 

Už oddávna človek dvíhal hlavu k výšinám a nechal sa fascinovať neskutočnou krásou hôr. Príroda je azda najlepším umelcom a dokáže vytvoriť tie najúžasnejšie diela, medzi ktoré nesporne patria štíty hôr. Tie najvyššie na našej planéte boli a stále sú obrovskou výzvou pre tých, ktorí dokážu zdolávať ich vrcholy.

 

 

Asi málokto vie, že v Dobšinej vyrástlo niekoľko horolezcov, ktorí sa pravidelne zúčastňovali na expedíciách po celom svete a dosahovali obrovské úspechy v tomto športe. Ako prvého by som spomenul Gejzu Haaka, skvelého horolezca, horského vodcu, profesionálneho člena horskej služby, za čias Československa dlhoročného reprezentanta. K jeho úspechom patrí mnoho výstupov  v Tatrách, Alpách na Aljaške. No určite najzaujímavejším bolo členstvo na expedíciách Nanga Parbat  v rokoch 1971, 1978.

 

V roku 1971 sa expedície na Nanga Parbat zúčastnil ďalší skvelý horolezec, zaslúžilý majster športu Ľudo Zahoranský, ktorý snáď preliezol úplne celé Tatry, zúčastňoval sa expedícií na Kaukaze, Pamíre. Bol členom expedícií na Makalu (1973 ), Mount Everest (1984) , no určite jeho najväčším úspechom bol výstup až na vrchol Kančendžongy v roku 1981.

 

Bratia Krížovci. Toto meno sa vyskytuje v histórii Slovenského horolezectva veľmi často. Tono, Jaro, Peťo a Jano, štyria bratia, ktorých uchvátila túžba zdolávať vrcholy. Neviem či sa niečo podobné stalo aj niekde v inom meste, ako v tej našej Dobšinej, že by tu vyrástli štyria bratia, skvelí ľudia, športovci, skialpinisti a hlavne veľmi známi horolezci. Jano s Peťom majú na konte nespočetné Tatranské výstupy, medzi ktorými sú aj zimné prvovýstupy, ako aj účasť na expedícií na Pamir. Jaro s Tonom to dotiahli ešte o trošku ďalej. Obaja členovia reprezentačného družstva ČSHZ, sa pravidelne zúčastňujú výstupov a expedícií : Tatry, Aljaška, Andy, Dolomity, Pamir, Irán. No ich športovým vrcholom boli určite expedície na osemtisícovky a to v roku 1985 Dhaulágirí, 1987 Mount Everest a v roku 1988 Gasherbrum I , Gasherbrum II.

 

Športová verejnosť určite nezabudne na týchto našich Dobšinčanov, na ich výkony v celosvetovom merítku horolezectva. Želám im ešte veľa zdravia, úspechov a šťastia pri zdolávaní všetkých vrcholov, ktoré im život postaví do cesty.

 

Osemtisícovky :

1. Mount Everest – 8 848 m, 2. K2 – 8 611 m, 3. Kančendžonga – 8 586 m, 4. Lhoce – 8 516 m, 5. Makalu – 8 463 m, 6. Čho Oju – 8 201 m, 7.Dhaulágirí – 8 167 m, 8. Manaslu – 8 163 m, 9. Nanga Parbat – 8 125 m, 10. Anapurna – 8 091 m, 11. Gašerbrum I – 8 068 m, 12. Broad Peak – 8 047 m, 13. Šiša Pangma – 8 046 m, 14. Gašerbrum II – 8 032 m.

 

J.Slovák , foto & video: internet

{youtube} 6HrnNeN9IOk {/youtube}

{youtube} jeKabJ_RXx0 {/youtube}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »