Dobšiná v prvej desiatke nárastu obyvateľstva

Je až neuveriteľné ako sa nášmu mestu darí v získavaní nových obyvateľov. Iné mestá o svojich občanov prichádzajú, no v Dobšinej je všetko inak. Podľa štatistických údajov za jedno desaťročie sa tak Dobšiná rozrástla natoľko, že sa dostala do prvej desiatky miest  s najväčším nárastom obyvateľstva. Mnohí sa pritom právom môžu čudovať tejto štatistike, keďže ako vieme mesto Dobšiná bojuje s vysokou mierou nezamestnanosti, nízkou ponukou pracovných príležitostí a s tým súvisiacej slabej kúpyschopnosti.Domy sa tu tiež vraj predávajú za „bagateľ“.

Ako ale uvádza Štatistický úrad SR, do Dobšinej od roku 2001 prúdi čoraz viac ľudí, akoby sa jednalo o blahobytné mesto s perfektne fungujúcou ekonomikou a nízkou nezamestnanosťou. Je preto otázne čo mnohých do Dobšinej láka. Opýtali sme sa jednej z obyvateliek, ktorí sa sem prisťahovali. „ Prišli sme sem pred piatimi rokmi. Naša celá rodina, ak započítam aj bratrancov má 20-25 členov. Prisťahovali sme sa sem z okolia Popradu a predovšetkým nás tu pritiahli lacné domy, ktoré sú tu v porovnaní s Popradom za bagateľ. Stačilo predať byty a domy tam, presťahovať sa do Dobšinej, kúpiť domy a zrazu sme v dosť veľkom pluse.“ Povedala pre náš portál jedna z mnohých obyvateľov Dobšinej, ktorí takto nedávno prišli do mesta.  Pozrite sa na prehľadnú tabuľku miest s nárastom obyvateľov.

Mesto

Nárast počtu obyvateľov v percentách

Počet obyvateľov v roku 2011

5 095

Modrý Kameň

1 560

Ako sme vám v minulosti prezentovali, podľa Štatistického úradu SR vyplýva, že najviac obyvateľov 4 083 sa prihlásilo k slovenskej národnosti. K maďarskej národnosti sa prihlásilo 13 obyvateľov, k rómskej 613, českej 13, nemeckej 8, poľskej 4 a bulharskej 1. Štatistickému úradu sa nepodarilo zistiť národnosť až v 936 prípadoch. Z pohľadu vierovyznania sme z pohľadu štatistikov na tom nasledovne.

Najviac ľudí je v Dobšinej bez akéhokoľvek náboženského vyznania čo potvrdilo 1759 občanov. Najpočetnejšou cirkvou je Rímskokatolícka cirkev s 1595 veriacimi, nasleduje Evanjelická cirkev a.v., ktorá má 1126 veriacich. Ďalej Evanjelická cirkev metodistická 40 členov, Náboženská spoločnosť Jehovovi svedkovia 32, Gréckokatolícka cirkev 32, Kresťanské zbory 20, Starokatolícka cirkev 12, Pravoslávna cirkev 6, Reformovaná kresťanská cirkev 6, Apoštolská cirkev 3, Cirkev československá husitská 1, k inému náboženstvu sa prihlásili 5 občania a nepodarilo sa vierovyznanie zistiť v 1065 prípadoch.

Redakcia MD, iustračné foto: Mgr. Rudolf Pellionis