Dobšiná sa uchádza o dotáciu na rekonštrukciu rómskej škôlky

Už v minulom roku sme vám v príspevku „Gallová: Treba riešiť rómsku škôlku“, priniesli informácie o havarijnom stave budovy škôlky, na čo upozornila poslankyňa Mestského zastupiteľstva MUDr. Ingrid Gallová (nezávislá). Ako vtedy povedala „Mali by sme sa zaoberať tým čo s rómskou škôlkou na P.J. Šafárika. Pretože naozaj päť rokov je v havarijnom stave a hygiena aj s prižmúrením oboch očí dáva stále povolenie, že môžeme pokračovať. To predškolské zariadenie pre rómske deti, ktoré tu máme a aj budeme mať a budeme ich mať čím ďalej tým viac, určite treba rozšíriť.“ Poslankyňa zdôraznila .

Po polroku sa téma rómskej škôlky vrátila na pôdu zastupiteľstva, kde dnes zasadali poslanci s týmto jediným bodom. Za účasti riaditeľky zmieneného školského zariadenia Janky Kunovej, bol poslancom mesta predostretý návrh na uchádzanie sa o dotáciu. Ako povedal prednosta Mestského úradu v Dobšinej, Stanislav Holienčík: „26. februára vyšla výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácií z Ministerstva vnútra, na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb a riešenie mimoriadne nepriaznivej situácie rómskej komunity. Mesto Dobšiná je oprávneným žiadateľom pre podanie takejto žiadosti.“

Poukázal prednosta Mestského úradu, ktorý sa opieral najmä o demografické zloženie obyvateľstva v našom mete. Mesto teda vybralo projekt s názvom Rekonštrukčné práce v materskej škole, ktorú navštevujú rómske deti z mesta Dobšiná. Ako ďalej uviedol prednosta: „Jednou z povinných príloh žiadosti je aj zabezpečenie spolufinancovania vo výške 5%, čo predstavuje 1320 eur a celková výška dotácie môže byť 26000 eur.“ Priblížil Stanislav Holienčík a následne dostala slovo riaditeľka škôlky, ktorá popísala nevyhovujúce podmienky budovy, ale aj samotní poslanci. Po rozprave, ktorú vám prinášame vo forme videa pod príspevkom, sa mestskí poslanci jednohlasne uzniesli, že mesto Dobšiná pôjde do tohto projektu.

Foto & video: Redakcia MD