Dobšiná prišla aj o lekára v sanitke

Presne 26 staníc po celom Slovensku v poslednom období prišlo transformáciou. Tieto zmeny navrhlo vykonať Ministerstvo zdravotníctva SR, pričom sa dotkli aj Dobšinej. Najvážnejšou zmenou je, že v sanitke už nie je lekár a z pôvodnej RLP sa Dobšinská rýchla zdravotnícka pomoc stala RZP-čkou. Kompetentní pritom ale ubezpečujú občanov, že dostupnosť akútnej zdravotníckej starostlivosti bude zachovaná  a pacienta sa zmena nijako nedotkne.

Oslovili sme dnes aj RZP stanicu v Dobšinej, kde nám jej zamestnanec potvrdil všetky zmeny a dodal: „Je to tak a nič s tým nenarobíme. Naďalej fungujeme, ale už nie je lekár. Pracujeme non-stop 24 hodín denne.“  Dodal pre náš portál s dávkou smútku z terajšej situácie, ktorá nastala. Povedzme si ale aká je hlavná odlišnosť. Ambulancia RZP je určená na poskytovanie neodkladnej pred nemocničnej a pred lekárskej  zdravotnej starostlivosti  a diagnostiky, pre pacientov s akútnym úrazom alebo ochorením, ktorí nevyžadujú bezprostrednú lekársku starostlivosť. Zdravotná starostlivosť je poskytovaná odborným nelekárskym personálom v rozsahu základnej neodkladnej podpory životných funkcií.

Štát by mal vraj na týchto škrtoch ušetriť milióny. Ako uviedol Viliam Čislák, štátny tajomník Ministarstva zdravotníctva v mediálnej správe: „Od apríla do decembra tohto roka by transformácia ambulancií ZZS mala priniesť 2,76 milióna eur, v budúcnosti 3,68 milióna eur každý rok. Tieto peniaze sa však neberú zo záchranného systému, ale ostávajú v ňom a budú použité na zvýšenie finančných benefitov pre záchranné zdravotné služby,“

Benefitmi sú isté navýšenie, no ambulancia rýchlej zdravotnej pomoci by sa ale malo zvýšenie týkať iba nepatrne a to z pôvodných 16 082,46 eura na 16 343,76 eura. Rýchla lekárska pomoc, už ale dostane z pôvodných  27 882,89 eura sumu 28 426,09 eura. V prípade, že RLP je vybavená mobilnou intenzívnou jednotkou, bude to z 30 206,47 eura na 30 749,67 eura. Tiež za jazdu by sa malo kilometrovné zdvihnúť z 0,63 eura na 0,79 eura.  Aj napriek mnohým prísľubom vedenia mesta Dobšiná o zabezpečení širšej lekárskej starostlivosti pre mesto a okolie, za roky obyvatelia vnímajú pravý opak. Lekári sa do Dobšinej nehrnú a samospráva podľa mnohých ani nehľadá účinné riešenie.

Ilustračné foto: Minv