Dobšiná si pripomenula 71. výročie ukončenia druhej svetovej vojny

Každoročne si celý svet pripomína skončenie druhej svetovej vojny a Deň víťazstva nad fašizmom. Tento pamätný deň pripadol na 8. mája , ktorý si položením kytíc a vencov uctime aj v Dobšinej. Inak tomu nebolo ani tento rok, kde sa zástupcovia ZO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), spolu s vedením mesta Dobšiná a širokou verejnosťou stretli v pondelok 09. mája, aby si pripomenuli udalosť, ktorá zmenila novodobé dejiny a umožnila aj nám žiť život tak, ako ho dnes poznáme.  Od konca druhej svetovej vojny uplynulo už 71 rokov, no na zažité vojnové hrôzy dodnes spomínajú pamätníci, ktorí chcú aj prostredníctvom týchto dní upozorniť na nástrahy dneška.

V pondelok 09. mája  pri pamätníku na ulici SNP v Dobšinej preto zazneli slávnostné príhovory primátora mesta Dobšiná, Jána Slováka a predsedu ZO SZPB Františka Novotného, ktorý priblížil historické súvislosti ukončenia druhej svetovej vojny a pre náš portál dodal: „71 rokov je dostatočná doba na to, aby sa ľudstvo poučilo, že vojenské konflikty vedú len k veľkému utrpeniu. Len z vtedajšieho Československa bolo 360 000 obetí a druhá svetová vojna si vyžiadala viac ako 70 miliónov životov. Pomaly na tieto skutočnosti zabúdame, lebo priamych účastníkov ubúda, veď aj v našom meste máme iba jedného žijúceho účastníka bojov, ktorý oslávi v tomto mesiaci 90 rokov.“

V príhovore primátor mesta Dobšiná Ján Slovák povedal, že dnešná generácia musí pamätať na to, čo sa stalo v minulosti a to pre dnešnú dobu, kde mier je veľmi krehký a sú mnohé pokusy ho narušiť. Po celý čas pri pamätníku padlých hrdinov držali stráž aj štyria členovia baníckeho združenia Bratstvo – Brüderschaft a atmosféru umocňovala miestna dychová hudba. Na pamätníku padlých hrdinov v Dobšinej je inštalovaný citát, ktorý je aktuálny aj pre dnešnú generáciu: „Vzdaj úctu každý kto ideš okolo tým, ktorí umreli, aby si ty žil.“

Text & foto: Juraj Karika