Kultúra

Dobšiná ožije kvalitným jazzom

 

Juraj Griglak pochádza z hudobníckej rodiny. Jeho otec bol klarinetistom v Symfonickom orchestri Československého rozhlasu, mama bola speváčkou v Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve. Jeho, ale aj ďalších fenomenálnych hudobníkov svetového formátu môžete vidieť v Dobšinej 23. októbra  2015 o 19:00 hod. v divadelnej sále Mestkého kultúrneho strediska. Juraj chodil do ĽŠU na klavír, od 12 rokov hral aj na bicích nástrojoch a gitare. Študoval kontrabas na Konzervatórium v Bratislave (1978-84). Počas štúdia na Konzervatóriu bol členom funkových skupín Tamis a Tagore, Big Bandu Bratislavského Konzervatória, Jazz Q Martina Kratochvíla, skupiny Esprit, orchestra VV Systém Vlada Valoviča.

V rokoch 1987-91 pokračoval v štúdiu kontrabasu na VŠMU v Bratislave, získal profesionálne angažmán v Tanečnom orchestri Československého rozhlasu a Tanečnom orchestri Československej televízie. Výrazné úspechy zaznamenal ako basgitarista skupiny Stop Time (leader Matúš Jakabčic, LP Stop Time, Opus 1990) zameranej na fusion music. Viackrát vystúpil na festivale Bratislavské jazzové dni. Viacerí dodnes spomínajú na jeho spoločné jam session so Stanley Clarkom na BJD 1985. Začiatkom 90. rokov účinkoval so skupinou ESH Band a The Quartet. S The Quartet nahrali album Alice in Jazzland (1992).Participoval na nahrávaní profilového CD skupiny Madre (1994), pôsobil v Matúš Jakabčic Tentet, s ktorým zrealizovali CD Matúš Jakabčic Tentet, featuring Greg Hopkins.

V roku 2000 nahral svoje prvé CD Bass Friends na ktorom hrá vynikajúci gitarista z New Yorku ,Ron Affif. CD Bass Friends bolo vysoko ohodnotené prestížnym americkým časopisom BASS PLAYER. Skladba Codfish z CD Bass Friends vyšla na CD Sampler Station, ktoré vydáva americký časopis Bassics, spolu zo skladbami takých špičkových basistov ako Marcus Miller, Matthew Garrison a Ray Brown. V súčasnosti vedie svoj projekt Juraj Griglak & Company a je členom skupiny Miss Moravia,  Boris Cellar Trio. Martin Valihora Trio,Anita Soul Band, Nikolaj Nikitin Quartet. Prilezitostne  spolupracuje s newyorskym  gitaristom Ronom Affifom,Frank McCombom a Poogie Bell Bandom, s ktorým absolvoval európske  turné v roku 2012 a 2013.Je vyhľadávaným štúdiovým hráčom, nahral vyše 60 CD. Okrem jazzu sa profesionálne venuje aj vážnej hudbe.

Absolvoval turné po Európe (1988) s Mládežníckym orchestrom Gustava Mahlera, ktorý dirigovali Claudio Abbado, Václav Neumann a James Judd. Od roku 1991 je členom Slovenskej filharmónie. Koncertoval takmer vo všetkých európskych štátoch,vJaponsku a USA. Je nositeľom Ceny Ladislava Martoníka ako jazzman roka 1994 (udeľuje Slovenská jazzová spoločnosť). Pôsobí ako lektor na jazzových kurzoch doma i v zahraničí. Je reklamným hráčom prestížnej firmy SADOWSKY (majstrovský výrobca basgitár z New Yorku, Roger Sadowsky.

Info prevzaté z: www.jazz.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »