Aktuality

Dobšiná má slovenský rekord! Najväčšia zbierka mobilov práve v našom meste

 

V meste Dobšiná na Novej ulici nájdeme dom, ktorý sa na prvý pohľad ničím nelíši od ostatných. Jeho priestory však ukrývajú niečo nevšedné, čo získalo vďaka mladému Dobšinčanovi pozornosť zástupcov Slovenských rekordov. Štefan Polgári sa od mladého veku zaujíma o výdobytky modernej doby, až sa dostal k recenzovaniu mobilných telefónov. Tie mu istým spôsobom prirástli k srdcu natoľko, že sa postupom času pustil do ich  zberateľstva. Sobota 04. marca 2017 sa stala nezabudnuteľným dňom nielen pre mladého zberateľa, ale v konečnom dôsledku aj pre mesto Dobšiná. V tento deň sa totiž na území nášho mesta konal historicky prvý pokus o zápis do Slovenských rekordov.

O 10-tej hodine sa u pána Polgáriho, ktorý vybudoval nevšedné múzeum mobilov zahájil pokus o zápis do Slovenských rekordov pod vedením ich zástupcu, Ladislava Hlavácsa a riaditeľky Domu Matice slovenskej v Rožňave, Ing. Zlatice Halkovej, tiež za prítomnosti primátora mesta Dobšiná, Jána Slováka. „Asi pred dvomi rokmi som zbadal ponuku odpredaja väčšej zbierky mobilov, ktorú som odkúpil. Následne som do nej dokupoval niekedy kusy, prípadne aj ďalšie stovky mobilných telefónov až vznikla táto nevšedná zbierka. Ako zberateľovi mi v tomto smere ide najmä o dizajn a konštrukčné riešenie zariadení. Väčšina z týchto mobilov, ktoré tu nájdeme nebola predávaná slovenskými operátormi a výnimočných kusov v svetovom meradle v nich nájdeme zo 30.“ Zhodnotil pán Polgári, ktorý podľa jeho slov naďalej mieni rozširovať svoju zbierku.

Zakrátko sa poverení zástupcovia rekordov pustili do spočítavania mobilných telefónov, ktoré má zberateľ z Dobšinej umiestnené na vkusne vyrobených a osvetlených poličkách. Ich záverečné hodnotenie predstavovalo 1231 napočítaných zariadení, čo zbierku pána Polgáriho robí natoľko výnimočnou, že si vybojovala zápis do Slovenských rekordov, ktorý predstavuje prvú zmienku o Dobšinej. Ako uviedol Ladislav Hlavács, zástupca Slovenských rekordov: „V okrese Rožňava sa jedná momentálne o 12-ty uznaný rekord z toho 4-tý zberateľský. Našim cieľom je zviditeľniť šikovných ľudí, ktorí žijú tu na Gemeri. Zápisom do rekordov sa stáva zbierka skutočne výnimočnou, čo potvrdzujeme spočítavaním a následným certifikátom.“ V Dobšinej sa tak vďaka mladému nadšencovi nachádza historicky prvá uznaná zbierka zapísaná do Slovenských rekordov. Bližšie informácie o múzeu mobilov v Dobšinej nájdete na adrese www.muzeummobilov.sk .

Text, foto & video: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »