Dobšiná je vládou dotlačená k šetreniu

Aj v Dobšinej nastáva veľké šetrenie a k škrtom obce celoplošne pristupujú po tom, čo sa Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) pridalo k vládnej konsolidácii verejných financií. Vláda sa so samosprávami dohodla na šetrení, ktoré by malo medziročne dosiahnuť zhruba 200 miliónov eur.  V číslach to pri jednotlivých samosprávach robí škrtanie ich výdavkov o 15%, Tieto ušetrené peniaze vraj neskončia v štátnej kase, ale v rezervách, ktoré si samosprávy budú musieť vytvoriť.  Oslovili sme preto vedenie mesta Dobšiná s tým, kde a ako chce škrtať zo svojich výdavkov a čo to bude znamenať pre bežných občanov.

„Mesto Dobšiná sa zaoberalo Memorandom o spolupráci, ktoré prijala vláda SR a ZMOS vo vedení aj orgánoch mesta. Mesto Dobšiná zostavilo svoj rozpočet aj s odporúčaniami pre obce k príprave a realizácií rozpočtov na rok 2013, ktoré vypracoval ZMOS na základe prijatého memoranda a v súlade s § 9 a 10 zákona č. 583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy. A to pri mzdách 5% a pri tovaroch a službách 10%, tak ako je uvedené v memorande.“ Zdôraznil v liste prostredníctvom vedúcej finančného odboru Janky Šrenkelovej primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer-SD).

Na našu otázku, o akú sumu sa presne jedná, sme dostali nasledujúcu odpoveď: „V piatich funkciách ide o zníženie rozpočtu oproti schválenému rozpočtu z roku 2012 a v štyroch o zvýšenie. Jedná sa o nové výdavky z projektov na chránené dielne, respektíve zvýšenie cien energií , poplatku za uloženie odpadu. Tieto však majú krytie v príjmových zdrojoch rozpočtu. Z toho dôvodu je rozpočet na rok 2013 vystavený vo vyššej hodnote ako rozpočet 2012. Rozpočty sa zverejňujú a sú dostupné na internetovej stránke mesta.

VZN o miestnych daniach a poplatku na rok 2013 bude predmetom rokovania MsZ v decembri 2012 (v stredu 12. decembra). V návrhu ide o minimálne úpravy a úpravy vyplývajúce z novelizovanej legislatívy. Krátenie sa týkalo celého rozpočtu a všetkých oblastí, kde to bolo možné. Prerokované bolo so všetkými rozpočtovými subjektmi.“ Dokončila pre náš portál vedúca finančného odboru Janka Šrenkelová a primátor mesta Horník. Je tak zrejmé, že veľké šetrenie, ktoré prijala vláda po dohode so ZMOS-om zasiahne nie len platy zamestnancov, ale nepriamo aj bežný život a komfort obyvateľov, keďže šetrenie sa týka celého balíčka služieb, nevynímajúc bežné veci, akými sú osvetlenie, či údržba komunikácií.

Ilustračné foto: Redakcia MD

Dokument s odpoveďou samosprávy o šetrení výdavkov