Dobšiná bude mať ďalší symbol baníckej histórie

V záhone kvetov, naproti pekárni v Dobšinej sa dnes ozýval hluk ťažkej techniky. Zaujalo to aj okoloidúcich obyvateľov, ktorých zraky sa upierali na obrovský kameň. Ten poriadne zaťažoval korbu kamióna. Kameň bol zo všetkých strán riadne zaistený, aby nedošlo k nešťastiu a vedenie mesta mu vybralo stále miesto priamo v strede zelene. Nejedná sa pritom o žiadny tuctový balvan, ale vzácny monolit, z ktorého sa má stať ďalší symbol baníckej histórie nášho mesta.

Na celé osádzanie monolitu dohliadal aj primátor mesta Dobšiná Karol Horník, ktorého sme požiadali o vyjadrenie. „Je to naša vlastná iniciatíva a realizujeme ju vo vlastnej réžií. Objavili sme jeden krásny monolit, ktorý dokonale symbolizuje bohatú a slávnu históriu mesta, najmä banícku históriu. Priestor okolo kameňa bude v budúcnosti upravený a budú tu osadené aj tabule so symbolmi baníctva, ktoré budú informovať verejnosť o baníctve, ale aj odkiaľ tento monolit je.“ Povedal pre náš portál primátor mesta, ktorý sa úprimne tešil z prírastku, ktorý poukazuje na slávnu históriu mesta.

Tento „kamienok“ by si však nik len tak neodniesol. Jeho hmotnosť je neuveriteľných 28 ton, čo bolo vidieť najmä na kolesách kamióna, ktoré sa s touto ťarchou museli popasovať. Podľa našich informácií, náklady na dovezenie a osadenie nového symbolu baníctva v Dobšinej sa nijako nedotkli rozpočtu mesta a všetko bolo riešené prostredníctvom mestského podniku Mestské lesy Dobšiná. Taktiež sme zistili, že samotný monolit sa našiel na ceste z časti Vyše Mesta do Dankovej. Celé dnešné osádzanie monolitu sme pre vás zachytili vo forme fotografií a videa pod príspevkom.

{gallery}foto_aktuality/osadzanie_monolit{/gallery}

Foto & video: Redakcia MD