Dobšinský tankodróm, od koho vymôcť škody?

Vodiči majú v Dobšinej z výtlkov hlavu v smútku . Jama na jame sa objavila na každej z ulíc v meste a neraz sa stáva, že vodiči si na tomto tankodróme poškodia svoje vozidlá. Minulé tuhé mrazy, sneh a neskoršie topenie vplyvom oteplenia  sa prejavili aj na stave vozoviek. Jazda na cestách v Rožňavskom okrese tak často pripomína slalom medzi výtlkmi, ktorý však nie vždy končí bez nehody. Ako priniesol portál webnoviny, poškodených áut pre jamy na cestách stále pribúda. Napríklad, od 1. decembra 2012 do 24. februára tohto roka zaregistrovala jedna z poisťovní 600 poistných udalostí v havarijnom poistení spôsobených výtlkom. Celková výška škôd dosahuje približne569-tisíc eur, teda priemerná výška škody dosahuje až 958 eur.

Škody sa týkajú aj Dobšinej a dôkazom toho je vyjadrenie  jedného z našich čitateľov vo verejnej diskusií v Dobšinskom klebetníku s pripojením svojich záberov, ktoré uvádzame v článku: „Vážené dámy, vážený páni, takto vyzerá približne 3,5 až 4 ročná z brusu nová cesta na Jarkovej ulici. Dovolím si tvrdiť, že stav vozovky sa rapídne zhoršil od kedy je presmerovaná autobusová doprava cez obytnú zónu, a samozrejme neustále opravy vodovodných potrubí, ktoré sa v minulom roku na jednom mieste vykonávali hádam 6x.

Som zvedavý ako sa táto situácia bude riešiť. Už teraz však viem že na najbližších voľbách budem voliť toho, kto bude mať v programe za úlohu urgentne riešiť problém z autobusovou stanicou a katastrofálne mestské komunikácie. Nie je predsa možné aby sa za pár rokov nové cesty takto zničili. Cesta do Vlachova má hádam viac ako ja a premáva tam denne 100násobne viac aut a je takmer bez výtlku. Kde je potom chyba? Kto je za toto zodpovedný? Ale to už asi každý vie!“ Dokončil rozhorčený obyvateľ Dobšinej.

Náhrada škody bez uzatvoreného havarijného poistenia je možná z poistenia zodpovednosti za škodu u správcu komunikácie, alebo mimosúdnou dohodou, prípadne od správcu komunikácie na súde v občiansko-právnom konaní. Ako si ale škodu uplatniť? Poškodenie vozidla zapríčinené výtlkom na ceste je možné uplatniť bez ohľadu na to, či udalosť prešetrovala polícia alebo nie. Na mieste treba zdokumentovať škodu, jej rozsah aj samotnú vozovku, kde došlo k vzniku škody, napr. vlastnou fotodokumentáciou, prípadnými svedeckými výpoveďami a pod.  V čo najkratšom čase treba taktiež nahlásiť škodovú udalosť poisťovni. Pri havarijnom poistení má poistený klient nárok aj na pomoc asistenčnej služby, ktorá zabezpečí opravu poškodeného vozidla na mieste, alebo odtiahnutie automobilu do zmluvného servisu. V prípade ak dôjde ku škode na cestách v Dobšinej, jednoznačne sa domáhajte odškodnenia zo strany mesta.

Foto: Dušan Litványi , Dobšinský klenetník