Aktuality

Dobšinská ľadová jaskyňa zahajuje sezónu

 

Pre každého milovníka histórie, ale aj prírodných pamiatok, je 15. máj magickým dátumom. Vtedy sa totiž každoročne otvárajú brány zámkov, kaštieľov, ale aj jaskýň. Tento dátum nevyníma ani pre našincov azda najznámejšiu Dobšinskú ľadovú jaskyňu, ktorej príbeh začal písať Ing. Eugen Ruffínyi, kráľovský banský radca pochádzajúci z Dobšinej.

 

Jaskyňa bola objavená už spomenutým Ing. Eugenom Ruffínyim a jeho dvomi spoločníkmi Andrejom Megom pochádzajúcim z Anajova  v dnešnom Rumunsku a Gustávom Langom z Dobšinej 15. júna  1870. Z dostupných dokumentov od RNDr. Ondreja Rozložníka taktiež vieme, že pri samotnom objavení im pomáhal Dr. F. Fehér  a baníci Jozef Pack, Ján a Jakub Gáll s ich predákom Jánom Liptákom.

 

Správa mesta Dobšiná v roku 1871 následne na podnet Dr. Fehéra prijala návrh o sprístupnení tejto skvostnej jaskyne. Uvidieť si ju však v tých dobách mohli dovoliť iba zámožnejší. Prvé vstupné v roku sprístupnenia sa stanovilo na vtedajšiu dobu na horibilných 40 korún a v roku 1887 dokonca na 60 korún. Pre presnosť spomeňme, že plat baníka sa okolo roku 1900 pohyboval na úrovni 1,25 koruny na hodinu.

 

Dobšinská ľadová jaskyňa bola ako prvá jaskyňa v Európe osvetlená elektricky roku 1882 Kolomanom Munnichom, zemským banským riaditeľom. Na skrášlení a spríjemnení okolia pýchy Dobšinej a tým aj vytvorení horského parku sa najviac podieľal B. Szontág, podžupan Gemerskej župy a Viliam Dobay, banský riaditeľ u kniežaťa Coburga, ktorý sám všetko projektoval a riadil vykonané práce. Zaujímavosťou je, že roku 1890 sa v jaskynnej Veľkej sieni konal dokonca koncert na počesť Karola Ľudovíta Habsburského.

 

Od dôb sprístupnenia Dobšinskej ľadovej jaskyne ju navštívilo mnoho zvučných mien ako nositeľ Nobelovej ceny, nórsky polárny bádateľ F. Nansen, staviteľ Suezského prieplavu F. Leseps , P.O. Hviezdoslav, S.H. Vajanský, či maďarský spisovateľ Mór Jókai. Za zmienku stojí fakt, že z celkovej dĺžky jaskyne, ktorá je 1232 metrov je dnes verejnosti sprístupnený okruh 475 metrov. V júni roku 2000 bola Dobšinská ľadová jaskyňa zapísaná do svetového prírodného dedičstva UNESCO.


Ilustračné foto: Mgr. Rudolf Pellionis

{gallery}foto_priroda/ladova_jaskyna{/gallery}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »