Aktuality

Dobšinská ľadová jaskyňa očami TV Markíza

 

Redaktori najsledovanejšej televízie na Slovensku zamierili včera do Dobšinskej ľadovej jaskyne, kde zdokumentovali  úkaz, ktorý v tejto pýche nášho mesta nenastal už desaťročia. Ako uviedli v reportáži, minulá mimoriadne teplá jeseň, priaznivá zima a prudké jarné oteplenie spôsobili efekt ľadových kryštálikov, ktoré vznikli vymŕzaním vody z ovzdušia.

 

 

Inovať na stenách robí z Dobšinskej ľadovej jaskyne hotový unikát. Je však mimoriadne citlivá na teplo a na akékoľvek zmeny počasia. Nie je preto jasné, dokedy tento úkaz vydrží. Ako sme v minulom článku, ktorý si môžete prečítať TU uviedli, jaskyňa bola objavená Ing. Eugenom Ruffínyim a jeho dvomi spoločníkmi Andrejom Megom pochádzajúcim z Anajova  v dnešnom Rumunsku a Gustávom Langom z Dobšinej 15. júna  1870.

 

Z dostupných dokumentov od RNDr. Ondreja Rozložníka taktiež vieme, že pri samotnom objavení im pomáhal Dr. F. Fehér  a baníci Jozef Pack, Ján a Jakub Gáll s ich predákom Jánom Liptákom. Dobšinská ľadová jaskyňa bola ako prvá jaskyňa v Európe osvetlená elektricky roku 1882 Kolomanom Munnichom, zemským banským riaditeľom.  Najnovšiu reportáž TV Markíza o úkaze v Dobšinskej ľadovej jaskyni si môžete pozrieť vo videu pod príspevkom.

 

Ilustračné foto: Mgr. Rudolf Pellionis, video: TV Markíza

 

{youtube}Rnls-Dpb9Sk{/youtube}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »