Dobšinčania sa zapájajú do petície

Po informáciách, že primátori troch miest Partizánskeho, Handlovej a Žiaru nad Hronom spustili vo štvrtok 6. septembra 2012 celoslovenskú petičnú akciu za ochranu práv slušných ľudí zareagovali na túto výzvu aj obyvatelia Dobšinej. V samotnej petícií sa žiada sprísnenie legislatívy pre tých, ktorí obmedzujú práva slušných ľudí.

Vládu Slovenskej republiky v štyroch bodoch v petícií žiadajú najmä prehĺbenie ochrany základných práv slušných ľudí pred asociálmi, sprísnením legislatívnych postihov prejavov obmedzujúcich ústavou garantovaných ľudských práv slušných ľudí, vyplácanie sociálnych dávok podmienené vykonanou prácou poberateľa sociálnej dávky, zníženie veku trestnoprávnej zodpovednosti maloletých zo 14 rokov na 12 rokov veku a trestnoprávne postihy rodičov za trestné činy ich detí.

Ako sa vo vyjadreniach uvádza, dôvodom petície je zhoršujúca sa situácia v spolunažívaní občanov miest a obcí s nedisciplinovanými a asociálne sa správajúcimi spoluobčanmi. Nárast negatívnych protispoločenských javov narúša základné princípy občianskeho spolunažívania a slušného správania a podnecuje zvýšenú agresivitu a kriminalitu. Uvedené okolnosti negatívne ovplyvňujú a narúšajú každodenný život disciplinovaných spoluobčanov. Členmi petičného výboru sú Ing. Rudolf Podoba, Handlová, Mgr. Ivan Černaj, Žiar nad Hronom a doc. PaedDr. Jozef Božik, PhD., Partizánske, ktorý je zároveň predsedom petičného výboru.

Aj v meste Dobšiná vzhľadom na nelichotivý demografický vývoj sa obyvatelia čím viac stretávajú s týmito javmi, ktoré sú poväčšine vnímané negatívne a neraz sa dokonca stáva, že sa obyvatelia proti nim nevedia účinne a trvalo brániť. Do celoslovenskej petície ohlásenej troma primátormi miest sa preto zapájajú aj dobšinčania, ktorí formou dobrovoľníctva zháňajú podpisy. Ako sme sa dozvedeli od jedného z nich: „nie je možné, aby obyvatelia Dobšinej boli voči týmto problémom ľahostajní. Všetky tieto požiadavky sa týkajú aj nášho mesta, pretože slušní obyvatelia sú tu už dlhodobo v menšine“. Povedal pre náš portál jeden z dobrovoľníkov.

Občania zo spoločensky neprispôsobivého prostredia, Rómovia tvoria 37% z celkového počtu 5 161 obyvateľov (podľa štatistického úradu 5 702). To hovoria samozrejme iba oficiálne údaje, v skutočnosti môže byť  percento Rómskeho obyvateľstva vyššie, pričom neoficiálne štatistiky hovoria až o 46%. . V meste existuje separovaná rómska osada, v ktorej  býva 441 občanov rómskej komunity. Okrem rómskej osady jestvuje v meste väčšia koncentrácia Rómov na uliciach Zimnej, Cintorínskej, Tureckej a Železničnej. Tu v 96 domoch býva 790 osôb.  Väčšina dospelých sú nezamestnaní, zúčastňujú sa aktivačných prác pre mesto. Celkový počet Rómov v meste sa oficiálne odhaduje na 1900 až 2000. Miera nezamestnanosti u tejto komunity je veľmi vysoká, čo vyplýva z nízkeho stupňa ich vzdelania a neexistencie pracovných návykov a zručností.

Všetky tieto údaje preto dávajú aj v našom meste petícií možnosť získať priaznivcov, ktorí ju svojimi podpismi podporia. Taktiež nedávno uvedené fakty z otvoreného listu učiteliek z Dobšinej, ktorý bol adresovaný ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi, naznačuje vážne problémy, ktorými mesto Dobšiná prechádza vo všetkých smeroch. Petičný hárok preto prináša obyvateľom Dobšinej aj naša redakcia. Vyplnené petičné hárky (bez vyplnenia čísla hárku a podpísania v dolnej časti dokumentu) môžu obyvatelia miest a obcí zasielať na adresu: Mestský úrad Partizánske, Námestie SNP 212/4, 958 01 Partizánske do 30. septembra 2012.

Petičný hárok na stiahnutie

Ilustračné foto: Mgr. Rudolf Pellionis