Kultúra

Dni Mesta Dobšiná 2023: Piatok a sobota patrili podujatiam

V piatok 26.05.2023 sa Námestie baníkov v Dobšinej zaplnilo obyvateľmi a návštevníkmi, ktorí si mohli počas turíčneho jarmoku hneď v úvode vychutnať pestrý kultúrny program, ktorý im pripravili deti škôl a školských zariadení. Taktiež mohli navštíviť počas dňa otvorených dverí miestnu ZUŠ a prezrieť si tvorivé dielne. Priamo na námestí vystúpila aj miestna spevácka skupina Dobšinky a spevácka skupina Pekná dolinka z Vlachova. Pripravené boli aj poľovnícke výstavy.

Azda najväčším lákadlom bolo večerné kultúrne podujatie vo forme vystúpenia známej slovenskej skupiny Desmod & Robo Šimko, ktorí o 19:00 hod. odštartovali svoj koncert v divadelnej sále kultúrneho domu. Ten razom zaplavili rockovo ladené tóny známych, aj novších hitov, ktoré poznáme z rádií.

Neskorý večer, najmä fasáda radnice v Dobšinej patrila Dimenzii Dobšau. Vizuálnouy inšpiráciou projektu bola najmä bohatá banícka história regiónu a mesta Dobšiná a legenda o Sklenenej pani z Marón, ale tiež lokálne mýty plné škriatkov a víl, kultúrny aktivista z 19. storočia, takmer zabudnutý jazyk bulinerčina a aj nedávno objavený minerál.

V sobotu 27. mája 2023 sa futbalový štadión v Dobšinej premenil na centrum atrakcií pre deti a dospelých. V jeho priestoroch sa totiž konal Majáles plný hier a výbornej atmosféry. Od deviatej hodiny začalo do areálu futbalového ihriska prúdiť stovky návštevníkov, na ktorých čakali podujatia vo forme cykloturistiky, Nordic walkingu, najrôznejších súťaží pre deti, skákacieho nafukovacieho hradu, no pre nebojácnych aj lukostreľba, či streľba zo vzduchovky. Divadelná a šermiarska skupina Aramis preniesla vo svojom vystúpení prítomných do 17. storočia. Na programe bol aj minifutbal a veľkú odozvu získali aj miestni hasiči s penovou show. Príjemnú atmosféru po celý čas umocňovala skupina Vidly. V závere podujatia bola pre prítomných pripravená aj tombola o hodnotné ceny. Neprebraté ceny si stále môžu ich výhercovia prevziať v CVČ Dobšiná: Vstupenka, 2230734, Vstupenka 2230776 ,Vstupenka 2283908, Vstupenka 2284012, Vstupenka 2230628, Vstupenka 2230706, Vstupenka 2230671, Vstupenka 2284013, Tombolový lístok K 81, Tombolový lístok C 61, Tombolový lístok U 62.

Foto: P. Burdiga & J. Karika