Kultúra

Divadelná hra Život je taký zaujala aj v Dobšinej

 

Hanoch Levin, najslávnejší izraelský dramatik napísal viac ako 50 divadelných hier, ktoré sa s obrovským úspechom hrajú po celom svete. Hra Život je taký pravdivo a do hĺbky hovorí o základných situáciách manželského vzťahu, ktoré pozná väčšina manželských párov. Hier s touto tematikou je veľa, väčšinou však pochádzajú od amerických dramatikov. Na rozdiel od nich je Levinov pohľad na manželskú krízu jemnejší, citlivejší a nepochybne aj humornejší.  Práve to mohli zistiť aj diváci v Dobšinej, ktorí sa 29.11.2017 v priestoroch divadelnej sály kultúrneho domu neraz zasmiali, ale aj sa zamysleli nad úskaliami manželského vzťahu, ktoré im sprostredkovali výborní herci.

Slávna divadelná hra Život je taký je metaforou ľudského života prostredníctvom 50-ročného vzťahu manželov Jonu a Levivy Popochovcov. Ich manželské spolunažívanie odzrkadľuje rôzne fázy partnerského života. Láska sa strieda s nenávisťou, chvíľky harmónie vystrieda hádka, porozumenie sa razom zmení v prudkú výmenu názorov až bitku. Navonok dominantný Jona vyčíta svojej manželke nudu, stereotyp, odcudzenie a pravidelne jej oznamuje, že ju opúšťa. Leviva pôsobí ako submisívna manželka, ktorá sa musí mužovi vo všetkom podriadiť. Ale život je už raz taký, že nie je všetko tak, ako to navonok vyzerá. Možno práve energia, vášnivosť, nápaditosť aj v hádkach je tým putom, ktoré manželov dlhé roky spája. Z podujatia vám pod príspevkom prinášame fotografie.

Red., foto: JK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »