Digitálne vysielanie Dobšinú naďalej obchádza

Už v minulosti sme sa venovali možnosťou pokrytia mesta Dobšiná digitálnym terestriálnym vysielaním, známym pod skratkou DVB-T. V tom čase sa pre náš portál vyjadril hovorca spoločnosti Towercom, ktorý uviedol aj presné dátumy prechodu na túto modernú a kvalitnejšiu alternatívu šírenia televízneho signálu v našej lokalite. Po čase sme sa k téme vrátili z dôvodu viacerých pochybností, ktoré pramenia z faktu, že ani do dnešných dní nie je v meste Dobšiná spustené dnes už bežné digitálne vysielanie. Podnety sme dostali aj od samotných obyvateľov, ktorí často argumentujú nákupom set-top boxu, ale podľa ich slov im nezostáva nič iné, iba ho v lepšom prípade vrátiť do predajne.

Vtedy sme preto oslovili Mestský úrad v Dobšinej s otázkou, prečo digitálne vysielanie v Dobšinej stále chýba a či sa v budúcnosti situácia zmení natoľko, aby sa dali na celom území mesta používať lacnejšie set-top boxy naproti drahším satelitným, prípadne káblovým alternatívam. Odpovedal nám primátor mesta Karol Horník (Smer-SD) prostredníctvom Jaroslava Oravca, vedúceho odboru výstavby. Vo vyjadrení uvádza, že mesto Dobšiná kontaktovalo už začiatkom roku 2011 elektronickou poštou spoločnosť Towercom. Ich odpoveď nebola uspokojivá a tak sa mesto obrátilo na hovorcu Telekomunikačného úradu, ktorý v odpovedi konštatoval, že riešení je viacero, ale kompetentným je naďalej spoločnosť Towercom, ktorú aj po tretíkrát kontaktoval primátor.

Posledný zlom nastal v marci 2011, keď sa Towercom vyjadril definitívne vo svojom stanovisku.„S poľutovaním vám oznamujeme, že vaša obec sa nachádza v oblasti, ktorá s väčšou pravdepodobnosťou nebude pokrytá signálom DVB-T. Nakoľko vzhľadom na polohu vašej obce a očakávané slabé príjmové podmienky DVB-T signálu vo vašej obci môže nastať situácia, že podmienka dostupnosti príjmu požadovaného digitálneho terestriálneho multiplexu nebude splnená, riešením je zabezpečenie signálu prostredníctvom samostatného vysielača.“

Cena takéhoto vysielača pritom vôbec nie je zanedbateľnou záležitosťou. V porovnaní s tzv. opakovačom je násobne vyššia, orientačne od 31 000 eur ročne bez DPH. “Cena zabezpečenia signálu opakovačom pre jeden multiplex je vo výške 7 774 eur bez DPH ročne,“ uvádza sa v liste spoločnosti Towercom.

Ako uviedol primátor Horník vo svojom vyjadrení, spoločnosť Towercom trvala na svojich stanoviskách z marca 2011, aby mesto zabezpečilo DVB-T signál z vlastných prostriedkov. V súčasnosti je istá časť mesta Dobšiná pokrytá DVB-T signálom z Rožňavy a to 27. a 54. kanálom, časť mesta je pokrytá káblovou televíziou a značná časť občanov riešila TV príjem prostredníctvom satelitu. “Pre rok 2013  v rozpočte mesta neboli rozpočtované finančné prostriedky na zriadenie DVB-T opakovača.“ Uviedol Horník, no následne nám vyjadrenie poskytla aj spoločnosť Towercom.

„Mesto Dobšiná bola RTVS Slovenskou televíziou zaradená medzi navrhované lokality a to bezodkladne po vyriešení pokrytia územia signálom DVB-T verejnoprávneho multiplexu vo všetkých okresných mestách na Slovensku.“ Znelo najnovšie stanovisko RTVS k polovici roka 2012, ktoré dávalo obyvateľom Dobšinej povzbudivý prísľub na pokrytie oblasti. Zo sľubov však nezostalo nič, Dobšiná je naďalej bez DVB-T signálu a ľudia sú odkázaní aj napriek plateniu koncesionárskych poplatkov načierať hlboko do vrecák za satelitné a káblové riešenia príjmu televízneho signálu. Dodnes je preto isté, že zmenou vysielacej štruktúry obyvatelia Dobšinej nič nezískali a oproti starému analógovému vysielaniu strácajú doteraz.

Ilustračné foto: Dobšinčan