Denný stacionár pre seniorov sa v Dobšinej stal realitou

Len nedávno sme vás informovali o pláne košickej neziskovej organizácie Krok do cieľa zriadiť v Dobšinej denný stacionár pre seniorov. Mesto Dobšiná prostredníctvom primátora Jána Slováka vstúpilo do jednaní a na účely zriadenia stacionáru zakrátko poskytlo nadobudnutú bývalú budovu Slovenských elektrární a VSD na Novej ulici. Po októbrovom podpise zmluvy s prevádzkovateľom investovala Dobšiná jednorázovo do rekonštrukcie interiérov, ktoré budú slúžiť seniorom 19 943 eur z odsúhlaseného rozpočtu mesta. Práce zahŕňali nové vykurovanie, podlahy, vchodové dvere, elektrické rozvody a výmenu okien.

Snahy dobšinskej samosprávy v spolupráci s neziskovou organizáciou vyvrcholili 29. decembra 2015 slávnostným otvorením denného stacionára, ktorý má spríjemniť jeseň života, no v neposlednom rade vyplniť čas voľnočasovými aktivitami, s dohľadom zamestnanca, ktorý bude zdravotník. Stacionár  by mal v budúcnosti zabezpečovať aj poskytovanie komerčných služieb. Za prítomnosti seniorov slávnostné otvorenie centra prestrihnutím pásky zrealizoval primátor mesta Dobšiná Ján Slovák a za Krok do cieľa n.o. Mgr. Iveta Hajzerová. Primátor mesta Dobšiná vo svojom príhovore poďakoval prevádzkovateľovi stacionáru, mestským poslancom za odsúhlasenie jeho realizácie a všetkým, ktorí sa akokoľvek podieľali na jeho vzniku. Dobšinský denný stacionár má kapacitu 30 miest a v poplatku 1 eura na osobu a deň je zahrnutý aj obed.

Dobšinskí seniori si zakrátko po slávnostnom otvorení prezreli priestory, ktoré sa budú dopĺňať vybavením a ako sme sa dozvedeli od samotného prevádzkovateľa, stacionár by mal byť plne funkčný už v priebehu januára s prísľubom jeho udržania na 10 rokov. Prevádzkové náklady a to energie, výplaty zamestnancov a ďalšie financovanie zariadenia má byť hradené Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. Čo je potrebné na využitie služieb stacionára? Prvým krokom je podanie žiadosti o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu  – Denný stacionár, ktorú nájdete na www.dobsina.sk v sekcii tlačivá a formuláre, alebo si ju môžete vyzdvihnúť osobne na Mestskom úrade v kancelárii č. dverí 6. Následne žiadosť zaniesť obvodnému lekárovi, ktorý posúdi stupeň odkázanosti na sociálnu službu.

Text & foto: Juraj Karika