Kultúra

Deň Zeme v Základnej škole Dobšiná

 

Sú rôzne odpovede na otázku, čo najviac potrebujeme k životu: zdravie, lásku, peniaze, strechu nad hlavou a mnoho iného… Človek ale, predovšetkým, potrebuje druhého človeka a prostredie, v ktorom by sa ich vzťah mohol vyvíjať. Každý človek by mal mať schopnosť chápať význam životného prostredia a potrebu jeho ochrany. Aké prostredie si okolo seba vytvoríme, takí sami budeme.

Človek sa za svojej existencie prírode nepodriadil, ubližuje jej… Chemické výpary vo vzduchu, znečisťovanie vôd, ničenie zeleného porastu – to všetko a ešte omnoho viac je človek schopný prírode urobiť namiesto toho, aby sa pokúsil jej pomôcť. O smutný pohľad na povaľujúce sa odpadky, igelitové vrecká a plastové fľaše nie je núdza v žiadnom meste. Dobrých nápadov nikdy nie je dosť a môžu pomôcť v núdzi. Vždy je však potrebný aj nejaký skutok, nejaký čin, ktorý by prispel k ochrane našej prírody.

Základná škola v Dobšinej sa chopila príležitosti pomôcť životnému prostrediu a v piatok 26. apríla zorganizovala pre svojich žiakov pracovné aktivity na vyčistenie a zveľadenie jej okolia. Deti sa nedali zahanbiť a ukázali, že vedia pracovať aj manuálne, vziať do rúk hrable, metly a lopaty a poupratovať svoje okolie. Bolo očividné, že sú doma zvyknutí pomáhať a žiadna práca im nie je proti srsti, keď ňou môžu priložiť ruku k dielu a prispieť tak k dobrej veci. Okrem skvelého pocitu z dobre vykonanej práce nezabúdajme ani na estetický rozmer týchto aktivít, ktorý posilňuje a rozvíja náš zmysel pre krásu a čistotu.

Prispejme všetci a ovplyvňujme aj svoje okolie, svojich blízkych, aby ho pomohli skrášľovať, pripomeňme si našu závislosť na cenných daroch, ktoré nám poskytuje Zem a podporujme sa navzájom v spoločnom úsilí chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi. Veď je toľko jednoduchých spôsobov, ako to dosiahnuť… Šetrime vodou, sprchujme sa namiesto kúpania, nepoužívajme agresívne čistiace prostriedky, recyklujme odpad, uprednostňujme lokálne produkty pri nákupoch a len tie, ktoré skutočne potrebujeme, šetrime elektrickou energiou a kupujme spotrebiče s jej najnižšou spotrebou, používajme nabíjateľné batérie a úsporné žiarovky, no najmä, snažme sa chodiť čo najviac pešo alebo na bicykli a pomôžeme tým nielen prírode, ale aj svojmu zdraviu.

Ing. Janka Liptáková, ZŠ Dobšiná

Translate »