Kultúra

Deň Zeme si pripomenuli brigádami

Na celom svete sa v posledných rokoch zaznamenáva zvýšená aktivita mimovládnych organizácií, ktoré bijú na poplach, pre zaťaženosť planéty odpadmi, ktoré vyprodukoval človek. Dňom venovaným životnému prostrediu je viac, no v našich končinách je známy najmä Deň Zeme. Ten vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia a jeho iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Tento deň sa začal oslavovať od roku 1970 a dnes sa teší veľkej obľube aj v našom meste.

Ako pre náš portál povedala Mgr. Sylvia Tešlárová z Centra voľného času, detí a mládeže v Dobšinej: „V rámci tohto dňa organizujeme už tradične podujatia na zlepšenie životného prostredia v našom meste. Upravujeme záhradu v našom centre, no tiež s deťmi ideme aj do prírody, kde sme sa tento rok rozhodli vyčistiť areál Ramže. Na tomto dni sa zúčastnili deti, ktoré navštevujú naše záujmové útvary, ale tiež aj deti so záujmom o túto akciu. Chceli by sme aj touto formou apelovať na rodičov, aby deti viedli k týmto aktivitám, lebo badáme v poslednom období znížený záujem.“

Deti z CVČ v Dobšinej v závere podujatia dostali aj odznak s heslom „radšej potrební ako spotrební“. Do Dňa Zeme sa zapojili tiež všetky školy a školské zariadenia pôsobiace na území mesta Dobšiná. Tie si v priebehu týchto dní vyberali vlastné aktivity zamerané na životné prostredie, ktoré následne realizovali so žiakmi. Koordinátorom dní zeme bolo mesto Dobšiná, ktoré podľa vyjadrení kompetentných má záujem na usmernení najmä mladých ľudí, ktorí by mali dbať vo väčšej miere o prostredie v ktorom žijú.

{gallery}foto_organizacie/cvc_dzeme2014{/gallery}

Foto: CVČ Dobšiná