Kultúra

Deň učiteľov v Dobšinej

 

Tradícia „Dňa učiteľov“ má v sebe čaro a nie je možné myslieť si, že rokmi by sa strácalo. Práve naopak, je nadčasová, pretože ako povedal J. A. Komenský: „učiteľ bude vždy ten, ktorý v spoločnosti vzbudzuje ducha slobodného premýšľania a rozvíja cit osobnej zodpovednosti“.  Pre učiteľov, sú oslavy ich dňa vzácnou chvíľou, kedy si najčastejšie premietajú cestu, ktorá ich priviedla k tomuto povolaniu a zároveň si pripomínajú všetky dôležité okamihy strávené za katedrou. Pre niekoho sú to roky, pre iného desaťročia. Inak tomu nebolo ani 24.marca 2017, kedy sa učitelia pôsobiaci na území nášho mesta na oslavu svojho dňa zišli v sále Kultúrneho domu v Dobšinej.

Pre celú spoločnosť, sa tento deň spája s príležitosťou poďakovať sa učiteľom za nasadenie a každodenné úsilie, ktoré vynakladajú pri výchove a vzdelávaní našich detí. Poďakovať sa za lásku, ktorú im neustále dávajú. Oni sami najlepšie vedia, že profesia učiteľa kladie na osobnosť človeka obrovské požiadavky. Na jednej strane musí byť učiteľ „vedcom“, ktorý musí veľa poznať, ovládať, tvoriť. Na druhej strane sa však od učiteľa očakáva, že bude zároveň „umelcom“, aby deti a žiakov podnecoval láskou k hľadaniu, objavovaniu, k múdrosti a dobru. Ako malú vďaku za to, si naši učitelia mohli pozrieť v sále Kultúrneho domu v Dobšinej v deň venovaný im, skvostné vystúpenie Šansón tria, ktoré dúfame pohladilo ich dušu.

Z rúk primátora mesta Dobšiná, Jána Slováka si v roku 2017 prebralo ocenenie 12 pedagógov a pracovníkov škôl, ktorým patrí vďaka za ich cieľ, ktorým je harmonicky rozvinutý, vzdelaný človek. Ocenení boli: Ing. Renáta Turicová, Marta Bendíková, Mária Stredánska, Mgr. Jana Krišáková, Lenka Chabadová, Mgr. Jarmila Liptáková, Dana Gergošová, Bc. Bibiana Slováková, Mgr. Zuzana Kováčová, Mgr. Janka Hajčiová, Mgr. Milada Guláčová, Anna Čišková.

Mgr. Monika Dúdorová, foto: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »