Kultúra

Deň učiteľov v Dobšinej so slávnostným ocenením pracovníkov

V priestoroch mestského kultúrneho strediska sa v piatok 27. marca uskutočnil pri príležitosti Dňa učiteľov slávnostný program, ktorý bol venovaný predovšetkým im. V tento deň sa zišli všetci učitelia, ktorí pôsobia na území mesta Dobšiná o 13.-nástej hodine v sále Mestského kultúrneho strediska.V pohodovej atmosfére si naši učitelia najprv prezreli krátku, humornú prezentáciu o ich práci a každodenných povinnostiach a útrapách. O moderáciu programu, ako aj o jednotlivé vystúpenia sa postarali ich žiaci, malí škôlkári, ktorí si pre nich pripravili rôzne scénky, ktoré neraz zožali veľký potlesk.

Ako je vo všeobecnosti známe, deň učiteľov je úzko spätý s učiteľom národov Jánom Amosom Komenským, ktorý sa zaradil k najvýznamnejším pedagogickým osobnostiam v dejinách. Jeho hlavným cieľom bolo poskytnutie vzdelania pre všetkých, bez ohľadu na rasu či sociálne postavenie.Vynucoval si užší prístup k žiakovi, ale taktiež vyučovanie v jeho materinskom jazyku, čo bolo napríklad v dobách hlbokej maďarizácie doslovne neprístojnou požiadavkou. Veril v to, že vzdelanie a škola robí človeka lepším. V jeho šľapajach a činoch , ktoré sú i dnes pre mnohých vzorom, pokračujú vyučujúci dodnes.

Veľmi často si však mnohí uvedomia prácu pedagógov až vtedy keď sami dospejú. Skrz mnohé problémy, ktoré im neraz ich študenti uštedria sa musia popasovať aj s byrokraciou, či finančne nedoceneným ohodnotením. Aj napriek týmto skutočnostiam svoje povolanie berú ako poslanie, nehľadiac na osobnú obety. Ako vo svojom príhovore povedal primátor mesta Dobšiná Ján Slovák (nezávislý): „Určite každý čaká, že čo poviem na školu. V prvom rade by som sa mal ospravedlniť všetkým vašim kolegom, ktorí sú tu, prípadne v učiteľskom nebíčku, že som im počas môjho školského obdobia tak žral nervy. Som možno jedeným z príkladov, aby ste mali naďalej strpenie aj s rebelmi, lebo niekedy je aj cesta rebela lemovaná víťazstvami.“ Dodal primátor mesta s dávkou humoru, na čo následne zožal veľký aplauz.

Na piatkovom stretnutí boli ocenení aj práve tí pedagógovia, ktorí svojou dlhoročnou prácou a aj na úkor svojich osobných životov sa venovali našej budúcnosti – mladým ľuďom. Z rúk primátora mesta Dobšiná Jána Slováka boli preto udelené plakety Jána Amosa Komenského a ďakovné listy týmto desiatim pedagógom a nepedagogickým pracovníkom pôsobiacim na území nášho mesta: Bc. Jarmila Liptáková, Dana Husárová, Mariana Liptáková, Anna Kortišová, Mgr. Ondrej Dovalovský, Mgr. Jarmila Vilimová, Mgr. Iveta Hroncová, Mgr. Milena Gálová, Mgr. Jana Kiššová, Bc. Marek Leško Rusnák.

Foto: Redakcia MD