Kultúra

Deň matiek si pripomenuli aj deti

V priestoroch divadelnej sály Mestského kultúrneho strediska si včera 12. mája pripomenuli najmä deti Deň matiek. Tie tancom v tento deň chceli potešiť svoje, ale aj všetky  mamky, ktorým tento deň patril. O 15.-nástej hodine sa začal pripravený kultúrny program, ktorý zorganizovalo miestne Centrum voľného času detí a mládeže v Dobšinej. Ako vidieť na fotografiách, program bol veľmi pestrý a prítomní mohli vidieť mažoretky, breakdancerov, či kovbojov.

Riaditeľka Centra voľného času Ing. Mária Rybárová povedala: „Bol to Deň matiek a vystúpenie detí bolo pre mamičky, babičky, tety. Deti sa naučili všetky vystúpenia za posledné mesiace. Veľmi pekným momentom programu bolo, keď odzneli nahraté hlasy detí, ktoré vyjadrovali, prečo majú radi svoju mamičku a bolo to dojímavé. Celý program vytvorili deti zo všetkých záujmových útvarov centra.“ Dokončila pre náš portál Ing. Rybárová.

Ako je všeobecne známe, podobu Dňa matiek môžeme nájsť už v Antike, kde v starovekom Grécku oslavovali ženy ako darkyne života. Oslavy sa vtedy konali zväčša po tri dni a to 15 až 18. marca. Zásluhu na obnove Dňa matiek ako ho poznáme dnes má Američanka Anne Marie Jervisová, ktorá po smrti svojej matky začala s mohutnou kampaňou, aby dosiahla vyhlásenie dňa venovaný matkám. Jej úsilie napokon ocenil aj Kongres USA, ktorý vyhlásil  8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. V Československu sa po angažovaní dcéry prezidenta Masaryka tento sviatok začal oslavovať roku 1923.

{gallery}foto_kultura/cvc_dmatiek{/gallery}

Poskytnuté foto: CVČ Dobšiná