Dbajme na životné prostredie a nevytvárajme skládky

Čierne skládky komunálneho odpadu sú v Dobšinej častým problémom. Aj napriek snahe kompetentných ich v čo najkratšom čase po nahlásení odstraňovať a vypátrať ich pôvodcu, pribúdajú ďalšie. Na mnohé nás upozorňujú samotní obyvatelia, ktorí často nevedia ako postupovať v prípade, že na takúto skládku natrafia. Ako môžete vidieť na našich fotografiách, nedávne prípady sa týkajú cintorína, kde si miestni urobili skládku naproti hrobom, aj keď je povedľa  pripravený veľkokapacitný kontajner a tiež lesíka naproti základnej školy, kde si niekto urobil miestečko na popíjanie s tým, že si pravidelne zabúda po sebe upratať. Azda najrozoznateľnejšie sú známe zelené plastové fľaše, v Dobšinej veľmi dobre predávaného čuča. Tými sa v tomto zhromaždisku nešetrilo.

Oslovili sme preto konateľa Podniku služieb mesta Dobšiná, pána Milana Lukáča, ktorý sa k danej situácií vyjadril: „Je veľmi zarážajúce, že takéto odpady vznikajú často kdekoľvek a to od najfrekventovanejších ulíc v meste, až po lesné porasty v okolí. Za všetkým sú samozrejme ľudia, ktorí nedbajú na svoje okolie a už vôbec nie na životné prostredie.“ Občania však často nevedia na koho sa môžu v takejto situácií obrátiť.

Pána konateľa sme sa spýtali na postup pri likvidácií odpadov, ale aj to, ako môžu v danej veci zasiahnuť samotní občania. Prvým krokom by podľa jeho slov malo byť nahlásenie takejto skládky Mestskej polícií. Tá ma v zmysle ich povinností danú vec prešetriť, kde následne jej príslušníci  upovedomia Podnik služieb mesta Dobšiná. Za pomoci pracovníkov sa v čo najkratšom možnom čase skládka likviduje na podnet Mesta Dobšiná. Kontaktovali sme aj Mestskú políciu, ktorá nám upresnila, že podľa VZN 152/2016 môže vypátraný znečisťovateľ na území mesta dostať pokutu do výšky 33€ v osobitých prípadoch, môže mesto udeliť aj omnoho vyššiu sankciu a samozrejme k pokute sú prirátané náklady na likvidáciu.

Osobitým je zákon o ochrane prírody, kde v katastrálnom území miest a obcí, teda lúkach a lesoch hrozí pri ich znečistení komunálnym, či iným odpadom aj niekoľko tisícová pokuta podľa závažnosti. Mesto Dobšiná v súčasnej dobe eviduje tri rozsiahle čierne skládky vo svojom okolí, ktorých likvidácia je finančne veľmi náročná a je odhadovaná na vyše 126 000 eur. Aj preto sa Dobšiná v súčasnej dobe snaží formou vypracovaných žiadostí v súlade so zákonom o environmentálnom fonde o dotáciu na sanáciu miest s nezákonne umiestneným odpadom uspieť v ich likvidácii.

Text & foto: Juraj Karika