Cintoríny v Dobšinej zažiarili tisícami svetielok

Obyvatelia mesta Dobšiná a ľudia zo všetkých kútov Slovenska, ktorí na našich cintorínoch majú hroby svojich blízkych, si prišli na nich zaspomínať počas sviatku všetkých svätých. Plamienky sviečok bolo vidieť už z ďaleka a cintorín bol preplnený pozostalými, ktorí za tónov organovej hudby a príhovoru primátora mesta Dobšiná z domu smútku zapaľovali na hroboch sviece. V tento čas je takmer každý vyzdobený vencami a kyticami, ale našli sa aj hroby, o ktoré sa nik nestará a nehoreli pri nich ani žiadne sviece, pričom najviac ich bolo z radov osobností mesta.

Zapálením sviečky na cintorínoch zvyčajne v kruhu rodiny si ľudia pripomínajú zosnulého príbuzného, alebo blízkeho a vzdávajú mu tak úctu a tichú spomienku. Aj miestne cintoríny v Dobšinej sa v období „dušičiek“  stávajú miestom plným tajomnej atmosféry a rozblikaných svetielok, čo dokazujú aj naše zábery a video, ktoré si môžete pozrieť pod príspevkom. Mnoho obyvateľov si v tento čas pripomína aj zosnulých, ktorí padli počas druhej svetovej vojny a v týchto chvíľach aj pri pamätníkoch na najhroznejšie okamihy novodobých dejín horia sviece, ktoré vzdávajú hold tým, ktorí neváhali položiť za slobodu to najcennejšie, svoj vlastný život. Na pokojný priebeh dohliadali všetky zložky polície.

Korene našich zvykov musíme hľadať v roku 837, keď pápež Gregor IV. vyhlásil dni, ktoré poznáme aj dnes, za kresťanské a sviatočné. Neskôr, v 16. storočí, sa pod vplyvom reformácie zmenila aj podstata sviatku, keď protestantské cirkvi prišli s verziou, ktorú poznáme najmä zo západných krajín, pričom je hojne oslavovaná v USA. Z názvu  Hallows Eve Day, v doslovnom preklade predvečer všetkých svätých sa zaviedol sviatok s názvom Halloween. Všetky uvedené sviatky majú jedného spoločného menovateľa, keďže prebrali tradície z oveľa staršieho  pohanského sviatku Samhain.

Foto & video: Redakcia MD