Chuť tvoriť majú aj mladí, dôkazom toho je Dobšinčanka Ingrid Šmelková

Umenie každodenne obohacuje naše životy, či už sa jedná o hudbu, alebo vizuálne stvárnenia. Táto tvorba k nám vstupuje často nevedomky a len málokto sa zamýšľa nad tým, ako samotné umenie vzniká a kto ho tvorí. Za všetkým musíme hľadať nadaných ľudí, ktorí majú o niečo viac fantázie no v neposlednom rade aj talentu, aby mohli iným sprostredkovať prostredníctvom svojich diel posolstvá krásy a myšlienok. Mnohí umelci tvora doma, nenápadne a často svojimi dielami znenazdajky ohúria širokú verejnosť. Jednou z týchto umelcov mladej generácie je aj Ingrid Šmelková (19) z Dobšinej, študentka Technickej univerzity v Košiciach, ktorá študuje architektúru a popri tom sa venuje maľbe.

Jej talent sa prejavil už na základnej škole, kde ju ostatní spolužiaci po tom, čo zistili, že pekne kreslí často žiadali, aby im niečo vytvorila. „Kresleniu som sa viac začala venovať na strednej škole, kde som robila portréty pomocou ceruzky a uhlíka. Zlom nastal, keď som dostala od rodinného známeho plátno a olejové farby. Vtedy vznikol môj prvý obraz a bol to pohľad na Dobšinú zo strany od kopca Pischel. Dodnes asi najradšej maľujem krajinky. Bývam v blízkosti prírody a práve ona mi je najväčšou inšpiráciou., pretože sa stále mení a nikdy nie je rovnaká,“ hovorí mladá umelkyňa, ktorá dokáže preniesť na plátno scenérie plné nádhery.

Kresliace a maliarske techniky sa Inka učila sama, maximálne si na pomoc prezrela niekoľko videí s typmi pre tvorbu na YouTube. Vytvorila už asi 50 obrazových diel a mnohé zdobia obydlia súkromných záujemcov. „Ak to čas dovolí, niekedy maľujem aj dva dni vkuse. Ťažko sa mi odchádza od rozrobeného obrazu a chcem ho zakaždým dokončiť. Používam olejové a akvarelové farby, ale nevyhýbam sa ani kresleným portrétom. Niekomu môže prísť zvláštne, že študujem architektúru a najradšej maľujem prírodu, no v budúcnosti sa chcem snažiť o to, aby architektúra a teda budovy mohli zapadnúť do prírody a krajiny.

Určite by som neskôr chcela moje obrazy prezentovať verejne formou výstavy predovšetkým v našom meste. Dobšiná a jej okolie sú prírodou a architektúrou veľmi inšpiratívne a bohaté, napríklad aj práve teraz maľujem vyobrazenie evanjelického kostola ako dar pre blízku osobu,“ dodáva s úsmevom Inka Šmelková, ktorá je dôkazom toho, že kvalitné a jedinečné umenie môže vzniknúť aj bez veľkých ateliérov a chuť tvoriť majú aj mladí ľudia v malých mestách akým je Dobšiná.

Text: Juraj Karika, foto: sukr. archív