Kultúra

Cesta do záhrady radosti

 

Autorom tejto pozoruhodnej a veľmi emotívnej knihy je nedávno zosnulý novinár a spisovateľ Jozef Červínka (22. 09.1935 – 10.01.2011), ktorý detstvo a mladosť prežil v Dobšinej. V roku 2007 mu vedenie mesta Dobšiná udelilo titul ‘Čestný občan mesta’ za dlhoročnú propagáciu formou mnohých publikovaných prác, článkov a kníh s tematikou Dobšinej.

 

V jeho poslednom diele s názvom Cesta do záhrady radosti, ktoré dokončil tesne pred smrťou, sa prenášame do obdobia na konci 19. a začiatku 20. storočia – konkrétne do rokov 1899 až 1945.

 

Príbeh začína v kasíne Domu dôstojníkov v Dobšinej na Hlavnej ulici, kde partia štyroch hráčov obľúbenej dobšinskej kartovej hry entro v silvestrovskú noc roku 1899 hrá svoju obľúbenú hru a popri tom diskutuje o veciach, ktoré sa v meste udiali. Nejde pritom o obyčajných hráčov, ale o zvučné mená, ktoré sú úzko späté s históriou mesta.

 

Prvým je profesor Samuel Klein, obľúbený pedagóg a autor pútavých po bulinersky písaných Dobšinských povestí. Druhým je Viliam Dobay, uznávaný banský odborník a tvorca romantických miest (medzi inými aj Ľudovej záhrady, ktorej prenesený názov je zhodný s názvom knihy). Tretím hráčom entra je Andreas Harmatha, majster vo výstavbe typických drevených zrubových domov, a posledným Martin Kupka, ktorý sa do Dobšinej prisťahoval iba nedávno a neskôr sa stal bankovým prokuristom.

 

Títo Dobšinčania popri svojej hre spomínajú na mnohé historické udalosti, ktoré sú reálne a autor tak volil príbeh, ktorý približuje čitateľovi aj priame poznatky z histórie mesta a jeho okolia.Postavy si v publikácii na návrh Samuela Kleina prisľúbia, že každých 10 rokov sa stretnú na rovnakom mieste a vyrozprávajú, čo ich za posledné desaťročie upútalo, prípadne aké zmeny pozorujú vo svojom okolí.

 

Ako prvý z hráčskej štvorky umiera starý pán Samuel Klein. Príbeh sa ďalej uberá k jeho mladšej sestre Etele, ktorá je vychýrenou bylinkárkou a k synovi Johanovi, ktorý sa aj napriek širokým možnostiam rozhodne stať baníkom, čo sa mu ale napokon stane osudným. Zanechá po sebe iba malú dcéru Hilde, o ktorú sa po celý život starostlivo stará teta Etela.

 

Život oboch žien je popretkávaný veselými príhodami ale aj mnohými strasťami. Všetko je precízne vložené do čarokrásnej prírody Dobšinej, ktorá je často veľmi podrobne popísaná používajúc miestne názvy. Príbeh je dopĺňaný partiou hráčov entra, z ktorej časom ubúda. V roku 1940 má tento súkromný entro-klub už iba jedného člena –  najmladšieho z partie Martina Kupku.

 

Jozef Červínka sa vo svojej knihe dotkol aj témy, ktorá bola prvý raz spracovaná knižne – témy o ktorej sa dlhý čas nemohlo hovoriť a ktorá nie je dodnes dostatočne vysvetlená.  Do prebiehajúceho deja, kde zakomponoval sestru Samuela Kleina, Etelu a jej neter Hilde, vplietol aj udalosť známu ako ‘Přerovská tragédia’, počas ktorej bolo v noci z 18. na 19. júna 1945 už v čase mieru zavraždených 265 etnických Nemcov – z toho 105 z Dobšinej. Srdcervúci príbeh popretkávaný historickými faktami strhne nejedného čitateľa.

 

Mnohí sa ale sťažujú na nedostupnosť publikácie. Prvý a aj posledný verejný predaj sa konal 11.06.2011 z príležitostí minuloročných Turíc. Kniha sa vtedy predávala iba po 5 eur v priestoroch reštaurácie Tri ruže. Odvtedy sa žiaľ ani samotní dobšinčania k publikácii dostať nevedia pričom dôvodom je vraj jej náhle určenie na reprezentatívne účely. Jej exemplár tak môže z nepochopiteľných dôvodov venovať iba primátor mesta.

 

O knihe: Jozef Červínka: Cesta do záhrady radosti / Vydavateľ: Mesto Dobšiná/ Rok vydania: 2010/ Počet strán: 183/ Väzba: Tvrdá väzba

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »