Kultúra

Červené stužky na Spojenej škole v Dobšinej

 

1. december je svetovým dňom boja proti chorobe AIDS a červené stužky sú  medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi žijúcimi s touto chorobou. Naša Spojená škola, Nová 803 sa aj tento rok zapojila, teraz už do 16. ročníka kampane Červené stužky. Hlavným cieľom tejto kampane je odovzdať žiakom vedomosti a informácie, prehĺbiť ich a oboznámiť, čo je to vírus HIV a choroba AIDS.

Červená stužka vznikla v New Yorku v roku 1991, vytvorili ju nemenovaní umelci a skrýva v sebe  tváre: Prvou tvárou červenej stužky je STAROSTLIVOSŤ a ZÁUJEM, preto stužku nosí stále viac a viac ľudí, aby prejavili svoj záujem o HIV a AIDS – o tých, ktorí žijú s HIV, o tých, ktorí sú chorí, o tých, ktorí zomreli.

Druhá tvár červenej stužky v sebe skrýva NÁDEJ, že hľadanie vakcíny a hľadanie liečby k zastaveniu utrpenia chorých ú úspešné a  zlepšia kvalitu života ľudí žijúcich s vírusom. Treťou tvárou červenej stužky je PODPORA pre tých, ktorí žijú s HIV.

Štvrtou tvárou červenej stužky je to, že sa  pripája k slovám a skutkom, ktoré dokážu skutočne niečo zmeniť. Preto sme sa aj my  pridali k nositeľom červenej stužky a pozreli sme si film Anjeli a rozprávali sme sa o tom, ako si treba chrániť zdravie.

Mgr. Gabriela Elexová

Translate »