Kultúra

Celoslovenský úspech v Starej Ľubovni

 

Každoročne sa žiaci Gymnázia Dobšiná zapájajú do Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ). Cieľmi SOČ je medzi iným prispievať k vyhľadávaniu talentovaných a nadaných žiakov stredných škôl, podporovať cieľavedomú prácu s nimi, no tiež rozvíjať tvorivé a kritické myslenie žiakov, rozširovať a upevňovať ich odborno-teoretické vedomosti. 36.- ty ročník celoslovenskej prehliadky SOČ znamenal veľký úspech. Naša žiačka septimy Gymnázia v Dobšinej, Zuzana Beňadiková získala krásne 2.miesto. Prinášame rozhovor s našou víťazkou:

Čo to vlastne SOČ je a čo ťa viedlo k napísaniu práce SOČ?

SOČ je dobrovoľná záujmová činnosť žiakov stredných škôl. Žiaci prácu riešia samostatne pod dohľadom svojich učiteľov. Výsledkom je samostatná písomná práca, ktorá sa predkladá odbornej hodnotiacej komisii na posúdenie. Súčasťou je vlastná praktická časť a verejná obhajoba práce pred odbornou komisiou. Sú súťaže a olympiády, na ktoré sa musí človek bifľovať celé dni. SOČ je pravým opakom takýchto súťaží. Človek rieši problematiku, ktorá ho zaujíma, zdokonaľuje sa v písaní, v štylistike a obohacuje svoje rétorické schopnosti. Svojou prácou autor prispieva k osvete a riešeniu danej problematiky, čo zužitkuje v budúcnosti.

V akom odbore si súťažila a akej téme si sa venovala?

Súťažných odborov je 17 a každý si môže vybrať to svoje, odbor, ktorý ho najviac zaujíma. Odbor, ktorý ma oslovil bol pedagogika, psychológia a sociológia. Ťažké bolo rozhodnutie, akú konkrétnu tému spracovať. Rozhodla som sa priblížiť verejnosti tému: „Vplyv reedukačného zariadenia na vývoj psychiky mladého jedinca“. Nebol to krátky čas, ktorý som danej problematike venovala. Najprv som spracovala odbornú literatúru a v praktickej časti som pozorovala klientov reedukačného zariadenia Mlynky – Biele Vody, potom som spracovala niekoľko druhov dotazníkov, ktoré vyplnili klienti reedukačného zariadenia a široká verejnosť. Zistené závery som prezentovala v rôznych inštitúciách. Na celoslovenskom kole si skončila druhá.

Necítila si konkurenčný boj?

Konkurencia bola na veľká, témy boli rôznorodé a bolo cítiť, že každý chce vyhrať. Čím ťa táto skúsenosť obohatila? Rozhodneš sa pre súťaž SOČ aj budúci školský rok? Táto skúsenosť ma obohatila o vedomosti ale aj zážitky. Zdokonalila som sa v rétorike, štylistike, zbavila som sa strachu z rozprávania. Spoznala som nové miesta, nových ľudí, z ktorých väčšina sa mi stala priateľmi. Takúto skúsenosť každému odporúčam. Keď mám pravdu povedať, už mám premyslenú tému a hneď po krátkom oddychu sa znovu pustím do nového dobrodružstva.

A na záver?

Na záver by som chcela poďakovať PaedDr. Jaroslave Ďurajovej, ktorá bola mojou konzultantkou, spolužiačke Janke Štrignerovej za technickú pomoc a podporu a každému, kto ma v písaní práce podporoval.

Jana Štrignerová & Zuzana Beňadiková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »