Kultúra

Bude Dobšiná nasledovať Richnavu?

 

Je všeobecne známe, že mnohé obce Gemeru sú zaplavované Rómskym etnikom hlavne z oblastí Kežmarku, Popradu ale aj iných častí Slovenska. Položme si otázku prečo? Z prozaického jednoduchého dôvodu. Gemerský región, je v zabudnutí celkového politického diania na Slovensku, ale hlavne ekonomicky sa na tento región doslovne kašle.

Každá vláda, ktorá bola pri moci od roku 1989 prípadne niečo sľúbi ale nič sa nedeje. Nič valného sa nedialo v tomto regióne
ani pred tým, teda za socializmu.

Nádherný Gemer z roka na rok chudobnie viac a viac, niet práce pre ľudí a tak sa tento región stáva útočiskom pre neprispôsobivých občanov, hlavne Rómov z okolia Tatier, ktorí nie sú schopní utiahnuť napríklad nájom v byte v Poprade, tak ho jednoducho predajú a presťahujú sa tam, kde je to lacnejšie, teda na Gemer. Prečo je to tu lacnejšie? Pretože je to zjednodušene povedané bludný kruh.

 

Mladí odchádzajú za prácou tam kde je a na Gemeri ostávajú po nich lacné domy, ktoré nie je možné prakticky nikomu inému predať ako tomu, kto poberá iba sociálne dávky a dom si môže lacno kúpiť, lebo svoj byt v atraktívnom inom prostredí predal.

Obzvlášť vypuklý problém vyššie popísaného diania je v Dobšinej. Na inom mieste týchto stránok sa písalo a konštatovalo, že 70 % žiakov Základnej školy v Dobšinej tvoria Rómovia. Takže na záver iba krátku otázočku. Tipnite si, o koľko volebných období si zasadne na primátorskú stoličku Róm, nedajbože podobný ako v Richnave.

Mgr. Rudolf Pellionis

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »