Blíži sa Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých, mesto na cintoríne osadilo nové osvetlenie

Obyvatelia mesta Dobšiná a ľudia zo všetkých kútov Slovenska, ktorí na našich cintorínoch majú svojich blízkych, si v stredu 01. novembra prídu na nich zaspomínať počas Sviatku všetkých svätých. Plamienky sviečok je už v týchto dňoch vidieť z ďaleka a cintoríny sa pomaly zapĺňajú pozostalými. V tento čas je takmer každé miesto posledného odpočinku vyzdobené vencami a kyticami.

Zapálením sviečky na cintorínoch zvyčajne v kruhu rodiny si ľudia pripomínajú zosnulého príbuzného, alebo blízkeho a vzdávajú mu tak úctu a tichú spomienku. Korene našich zvykov musíme hľadať v roku 837, keď pápež Gregor IV. vyhlásil dni, ktoré poznáme aj dnes, za kresťanské a sviatočné. Neskôr, v 16. storočí, sa pod vplyvom reformácie zmenila aj podstata sviatku, keď protestantské cirkvi prišli s verziou, ktorú poznáme najmä zo západných krajín, pričom je hojne oslavovaná v USA. Z názvu  Hallows Eve Day, v doslovnom preklade predvečer všetkých svätých sa zaviedol sviatok s názvom Halloween. Všetky uvedené sviatky majú jedného spoločného menovateľa, keďže prebrali tradície z oveľa staršieho pohanského sviatku Samhain.

Hlavný cintorín v Dobšinej práve počas týchto dní prešiel ďalším skvalitnením vo forme osadenia nových svietidiel. Tie na niektorých miestach chýbali. „Údržbu cintorína vykonávame priebežne, najmä však v dušičkovom období, kedy je na cintorínoch najviac návštevníkov. Pre lepšiu prístupnosť sme v týchto dňoch osadili k už existujúcim sedem nových svietidiel, ktoré zabezpečia dostatočné osvetlenie v zhoršených svetelných podmienkach. Taktiež sme kompletne rekonštruovali kabeláž všetkých osvetľovacích telies na cintoríne, pričom sme minuli 800 metrov tejto kabeláže,“ priblížil konateľ spoločnosti Podnik služieb mesta Dobšiná (PSMD), Milan Lukáč, pričom mestský podnik zrealizoval odbornú časť prác, materiálne projekt zabezpečilo Mesto Dobšiná a veľkou mierou v samotnej realizácii sa pričinili pracovníci verejnoprospešných prác.

Počas Sviatku všetkých svätých budú na bezpečnosť a verejný poriadok dohliadať vo zvýšenej frekvencii aj hliadky Mestskej police priamo na pietných miestach. Mesto Dobšiná žiada návštevníkov pietných miest, aby dodržiavali pred a tiež po sviatku zosnulých zásady nakladania s odpadmi a umiestňovali ich do na to určených a označených miest priamo na cintorínoch.

Text & foto: Juraj Karika