Biela pastelka aj v uliciach Dobšinej

 

24. september je hlavným dňom verejnej zbierky Biela pastelka. 13. ročník zbierky na podporu nevidiacich a  slabozrakých dnes prebiehal vo viac než 200 slovenských mestách a obciach, v ktorých obyvatelia mohli stretnúť dobrovoľníkov Bielej pastelky. Aj v našom meste sme preto dnes mohli vidieť dobrovoľníkov, ktorí chceli podporiť túto ušľachtilú myšlienku, ktorá je o pomoci tým, ktorí to potrebujú viac ako ostatní. Miestna organizácie Matice slovenskej v Dobšinej v spolupráci s miestnym gymnáziom aj v našom meste dnes od skorých ranných hodín odštartovala túto dobročinnú zbierku.

Dobrovoľníkov Bielej pastelky sme mohli vidieť najmä v okolí námestia a neobišli ani priľahlé ulice a prevádzky v meste. Ako pre náš portál povedala predsedníčka miestnej organizácie Matice slovenskej v Dobšinej, pani Zlatica Bachňáková, ktorá vypomohla aj ako dobrovoľníčka: „Som veľmi rada, že aj v našom meste dobrí ľudia nevymreli a prispeli do tejto zbierky, ktorá pomáha iným. Všetky vyzbierané prostriedky aj z Dobšinej poputujú na účet Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska a pomôžu skvalitniť život tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácií.“ Povedzme si preto niečo viac o tejto zbierke.

Predovšetkým patrí medzi najdôveryhodnejšie na Slovensku a cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, organizátor verejnej zbierky Biela pastelka, je občianske združenie, ktorého členmi sú ľudia so zrakovým postihnutím, ich priatelia a príbuzní i rodičia nevidiacich a slabozrakých detí. Má 4 183 členov združených v 67 základných organizáciách. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje klientom bezplatne. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska bola založená 7. apríla 1990.

Foto: Redakcia MD, video: YouTube

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »