Kultúra

Banícky spolok sa zišiel na radnici

 

Dňa 06. mája 2012 sa v priestoroch historickej radnice od skorého rána rozliehalo najmä Dobšinčanom známe „zdar Boh“. Banícke združenie totiž pozvalo svojich členov na výročnú členskú schôdzu. Za miesto konania si vybrali práve priestory rokovacej sály na Mestskom úrade, ktorý sídli v spomínaných priestoroch radnice postavenej roku 1870.

 

Za prítomnosti primátora mesta Dobšiná Karola Horníka (Smer-DS) sa prítomným v úvode prihovoril tajomník Milan Valentko, ktorý nám vyrozprával skrátenú históriu spolku. „ Po schválení Maximiliánovho banského poriadku bolo mesto Dobšiná oslobodené od zemepánskeho poplatku z baníctva a fakticky užívalo právo slobodného kráľovského mesta. Preto sa už roku 1680 postavila na jeho území prvá vysoká pec. Druhú dalo mesto vystavať roku 1775“. Podotkol pán Valentko a zasvätil nás do histórie baníctva ešte podrobnejšie.

„Baníctvo v spojitosti so striebornými a medenými rudami bolo v rozkvete najmä v 17. a 18. storočí. Najväčší rozkvet ale dosiahlo dobšinské baníctvo v 60. a 70. Rokoch 19.storočia ťažbou kobaltovo-niklových rúd. Predstavte si, že roku 1770 existovalo na území mesta 50 remeselníckych dielní, kde vynikalo najmä kováčstvo.

 

Ku kríze dobšinského baníctva sa dostávame do 19. storočia, kde poriadkom pre bane a hámre sa ustanovilo aj banícke združenie potvrdené mestskou radou 21.09.1863. Banícke združenie dostalo názov Bratstvo – Bruderschaft. To plnilo a plní úlohu svojpomocnej organizácie baníckeho remesla. Celý majetok bratskej pokladnice, ako aj dokumenty, či zakladacie listiny sú uložené predsedu organizácie – Brudervatera, ktorým je momentálne Karol Duck. Podľa terajších zvyklostí môže byť členom Bratstva  každý obyvateľ Dobšinej, aj keď nie je baník. „ Povedal pre náš portál Milan Valentko.

 

Zvykom baníkov vždy bolo, že svojich zosnulých členov na poslednú rozlúčku vždy odprevádzali okrem najbližších aj jeho Baratia baníci ako nosiči. Banícky spolok v nadväznosti na túto tradíciu naďalej poskytuje tieto služby pre občanov mesta čoho dôkazom je 42 pohrebov v minulom roku, kde sa zúčastnili. Ich prítomnosť je nodmysliteľná aj počas Turíčnych sviatkov. Banícke združenie v Dobšinej je jedno z posledných, ktoré uchováva slávnu banícku históriu nášho mesta s cieľom odovzdať ju ďalším generáciám. 


Foto: Redakcia MD

 

{gallery}foto_organizacie/banicke_zdruzenie{/gallery}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »