Kultúra

Amerika na kolesách pricestovala aj do Dobšinej

 

Americké veľvyslanectvo v SR prinieslo trochu Ameriky ľuďom priamo do slovenských regiónov v rámci netradičnej roadshow „Amerika na kolesách“. Toto podujatie zavítalo aj do Dobšinej. Spomedzi dvadsiatich šiestich miest a obcí zaparkoval karavan v amerických farbách na našom Námestí baníkov 21.08.2018, kde americkí diplomati sa aj u nás, s našimi obyvateľmi rozprávali o vzťahoch medzi USA a Slovenskom a o rôznych študijných a výmenných programoch. Zástupcovia americkej ambasády priamo v mestách takto chceli počuť názory ľudí a odpovedať na otázky, ktoré majú. Nechýbal ani špeciálny kvíz o americko-slovenských dejinách a vzťahoch s vecnými cenami pre najlepších súťažiacich.

Dvojtýždňová roadshow je podľa organizátorov súčasťou snahy osláviť dve významné výročia – 100. výročie založenia Československa a 25 rokov samostatnosti Slovenska. Celý rok diplomati oslavujú tieto dôležité medzníky sloganom „Odvaha byť slobodní“. Ako uviedla ambasáda USA: „Naše dva národy sú viazané hlbokými historickými väzbami, spája nás priateľstvo, spoločné hodnoty a čo je najdôležitejšie, spoločný záväzok k slobode a demokracii. Chceme zdieľať spoločný príbeh odvahy a partnerstva s čo najväčším počtom ľudí, a preto sme sa rozhodli vziať naše veľvyslanectvo na cesty do regiónov“.

Roadshow je symbolická, začala v Brezovej pod Bradlom, v regióne, kde sa narodil slovenský národný hrdina M.R. Štefánik. Trasa karavanu naprieč Slovenskom čiastočne lemuje Cestu hrdinov Slovenského národného povstania. Karavan s americkými diplomatmi zastavuje denne v dvoch mestách až do Starej Ľubovne. Program vrcholí 29. augusta v Banskej Bystrici na Oslavách SNP, kde diplomati vzdajú hold odvážnym slovenským hrdinom SNP a americkému vojenskému a civilnému personálu, ktorý im pomáhal v boji proti nacistickej tyranii.

Sprac: Red. JK, foto: A.M

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »