Aktuality

Žalostný stav budov pri námestí

 

O námestí v Dobšinej sa na našom portáli hovorilo vo viacerých príspevkoch. Dobšinčania sa v súvislosti s jeho rekonštrukciou rozdelili na dva tábory, kde jedna skupina rekonštrukciu víta, ale kritiku zožína najmä jeho moderný vzhľad, ktorý podľa obyvateľov nezapadá do baníckej histórie mestečka a taktiež nijakým spôsobom na ňu ani nepoukazuje. Každopádne či už obyvatelia majú na rekonštrukciu pozitívny, alebo negatívny pohľad je nesporné, že námestie je zrekonštruované a naďalej sa dbá o jeho vzhľad a čistotu.

 

Žiaľ o jeho okolí sa v tomto zmysle nevyjadrí asi nik. Ako sme spozorovali na sociálnej sieti Facebook, mnohí obyvatelia kritizujú priľahlé budovy, ktoré sú až v žalostnom stave. Pozreli sme sa preto na tento problém bližšie. Na úvod spresnime, že jediným vstupom k námestiu pre motorizovaných návštevníkov, zásobovacie vozidlá, ale aj cestujúcich, ktorí do Dobšinej prichádzajú autobusom ,je v smere od Jarkovej ulice. Tí denne prechádzajú okolo spomínaných ošarpaných budov, ktoré môžete vidieť na našich fotografiách.

 

 

V snahe vypátrať ich vlastníkov sme sa vybrali na Mestský úrad, za ktorý nám poskytol informácie Jaroslav Oravec, vedúci odboru výstavby. „Budova meštianskeho domu pri Námestí baníkov patrí firme ISA Schwimberský s.r.o., ktorej štatutárom je Igor Schwimberský. Priľahlé garáže sú vo vlastníctve mestského poslanca MVDr. Ľubomíra Balážika a jeho manželky MVDr. Terézie Balážikovej.“ Spresnil pre náš portál vedúci výstavby, pričom použil presný stavebný software na lokalizáciu budov a ich vlastníkov.

 

Z uvedeného jasne vyplýva, že stav týchto budov, ktoré hyzdia vstup na námestie nie je zapríčinený ničím iným, iba ľahostajnosťou ich vlastníkov. V prípade firmy ISA Schwimberský to platí dvojnásobne. Firma a jej konateľ totiž pred rokmi prišli nie len k lukratívnemu meštianskemu domu pri námestí, ale aj k areálu v Ľudovej záhrade a na Budovateľskej ulici ku komplexu, ktorý mal pôvodne slúžiť ako ubytovňa. No všetko rovnako ako zmienená budova pri námestí chátra a vôbec neplní svoje pôvodné poslanie. Dokedy sa obyvatelia a návštevníci mesta Dobšiná budú musieť pozerať na rozpadajúce a ošarpané  stavby nevedno, ale ich vlastníci by si mali uvedomiť, že svojim postojom  ničia nie len svoje vlastníctvo, ale aj meno mesta.

 

Svetlým príkladom uvedomenia si potrebnosti dobrých dojmov a zodpovedajúceho vzhľadu sú prebiehajúce rekonštrukcie budov na uliciach Zimnej a SNP. Miestni podnikatelia, ktorí budovy vlastnia sa rozhodli investovať do ich rekonštrukcie. Prvou zmienenou je podnik známy ako Vináreň, ktorý vlastnia manželia Fuskovci. Druhou zrekonštruovanou stavbou je miestna pekáreň Jána Liptáka. Tieto snahy zaiste pomôžu v získaní lepších dojmov z nášho mesta a pre mnohých by mohli byť príkladom toho ako nie len niečo vlastniť, ale sa aj o to adekvátne postarať. 

 

Foto: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »