Kultúra

Ako gymnazisti hľadali zlatú rybku

 

Nastal očakávaný deň. 17. 4. 2012. Exkurzia do hlavného mesta Maďarska za účelom návštevy Tropikaria – nádherného tropického a podmorského sveta.

Je skoro šesť hodín ráno a pár žiakov už čaká pred školou na autobus. Autobus čoskoro dorazí a za ním aj veľká partia ďalších žiakov. Všetci sa pousádzame a vyrážame. Najskôr cestou priberieme ďalších žiakov, ktorí nastupujú v iných dedinách a potom smer Budapešť. Cesta ubieha dobre až kým nenarazíme v blízkosti Rimavskej Soboty na zastavenú premávku a policajtov.

 

Našim autobusom padajú hlášky typu: „Havária! Bomba!“ alebo aj „Teroristi!“ Našťastie to bola len ľahká havária a tak môžeme pokračovať v ceste. Po takmer dvoch hodinách sa v autobuse nesú stony ako ďaleko to ešte je. Janči vyťahuje mobil a s prekvapením v hlase hovorí: „Deväť hodín a ešte sme furt na Slovensku. No super!“ Napokon o pól deviatej prechádzame štátnou hranicou. Zastavíme pri zmenárni aby si pár žiakov zmenilo peniaze a vyrážame k Budapešti.

 

Asi po hodinke sme v cieli. Ibaže náš šofér v Budapešti dvakrát zablúdi, kým dorazíme tam kam máme. Zastavujeme na parkovisku a vyrážame do obchodného centra. Po približne piatich minútach prichádzame k tropikáriu. Pani profesorka Turicová a Fundjová kúpia lístky a môžeme sa ponoriť do nádherného tropického a podmorského raja.


Najskôr uvidíme vo výkladoch skameneliny tropických rýb. Potom prichádzajú akvária s menšími druhmi rýb. Na opačnej strane sú zase poriadne dlhé ryby. Prechádzame fóliovými dverami a čaká nás niečo krásne. Obrovské terária v ktorých sú obrovské hady, nádherné maličké opice a nad hlavami nám lietajú tropické vtáky.


V ďalšej časti je obrovské jazero a umelý vodopád. V jednej časti jazera plávajú obrovské ryby a v ďalšej pláva aligátor. Ten sa nám však veľmi neukáže a jediné čo z neho budeme vidieť je chvost.


Ďalej sú akváriá s piraňami a podmorskými hadmi. Žiačky Lenka, Nika a Radka piraniam hodia trošku jedla, ktoré sa tam dá kúpiť a môžete ich nakŕmiť. Tie po tých kúskoch mäsa skáčú ako divé. Tie obrovské zuby fakt vzbudzujú hrôzu…


Vchádzame do ďalšej časti a teraz prichádza to „najcoolovejšie“. Obrovský vodný presklený tunel v ktorom sa preháňajú žraloky, raje a koralové ryby najčudnejších tvarov. Žraloky nás uchvacujú svojou veľkosťou, obrovskými zubami a ladným plávaním. Najúchvatnejšie je keď nám plávajú priamo nad našimi hlavami. Je to úžasné a krásne. Za podmorským tunelom nás čakajú koralové akváriá s ich obyvateľmi. Nádherne sfarbené rybičky medzi ktorými sú aj rybky z filmu „Hľadá sa Nemo“.


Nakoniec nás čaká akvárium kde sa dajú pohladkať raje. Ich koža je buď drsná alebo akoby na nej bol nejaký sliz. Ja a pár ďalších sa rozhodne ich pohladkať. Aj pár dievčat sa o to pokúša, ale väčšinou ich snaha končí krikom od strachu pretože niektorá raja občas šľahne svojimi plutvami. Zopár žiakov si ľahne aj do špeciálneho tunela a môže niektorú z rají odfotiť úplne zblízka.


Odchádzame z tropikária a dávame si rozchod v obchodnom centre. Po dvoch hodinkách prichádzame k autobusu a vyrážame domov. Cestou ešte raz v Budapešti zablúdime. Vďaka tomu zablúdeniu uvidíme aj symbol Budapešti – stĺp s okrídleným koňom. Bohužiaľ, kým stihneme vytiahnuť foťáky, odídeme. Ale aj tak sme si užili parádny a nádherný deň v spoločnosti rýb, hadov, opíc, žralokov a šťastne sme sa vrátili domov.

 

Pavol Meliško,Gymnázium Dobšiná

{gallery}foto_skolstvo/gymnazium_exkurzia{/gallery}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »