Aktuality

Aj takto sa vedia chovať ľudia

 

Príroda je pre väčšinu ľudí v prvom rade vhodným zdrojom oddychu od každodenných povinností a miestom, kde možno načerpať okrem pokoja a príjemných dojmov dostatočnú dávku energie. S týmto cieľom som v nedeľu odchádzal z Dobšinej a zamieril do blízkej Ramže. Ako je známe Ramža nie je vôbec ďaleko a je vhodná na takzvané mini túry s možnosťou oddychu.

 

 

Ani nie po dvadsiatich minútach chôdze som dorazili do vybudovaného areálu, ktorý bol slušne uprataný a pripravený na svojich návštevníkov. Keďže ale nie každý preferuje takéto otvorené posedenie vybral som sa ďalej na strmší svah, kde som predpokladal, že nájdem vybudovaný prístrešok s lavičkami a ohniskom, tak ako si ho pamätám. Po príchode na toto dobre známe miesto ma ale namiesto oddychu čakal poriadny šok.

 

Ako vidieť na fotografiách a videu, vandali si toto miesto s chuťou užili a to až tak dobre, že im nerobilo problém rozobrať lavičky, strechu prístrešku a to samozrejme s jediným cieľom, použiť drevo, z ktorého bolo toto miesto vybudované ako palivo na oheň. Vôbec im asi nenapadlo, že sú priamo v lese a neunúvali sa prejsť ani tých pár metrov pre popadané vetvy zo stromov. Radšej poničili to na čom sedeli, čo ich chránilo pred dažďom. Navyše tento svoj „výtvor“ korunovali smetiskom, za ktoré by sa nemusela hanbiť žiadna skládka komunálneho odpadu.

 

Je veľmi smutné, že takýchto činov sa dopúšťajú väčšinou mladí ľudia a rôzne skupiny, ktorým je úplne jedno, čo zničia a taktiež čo po sebe zanechajú. Ich potrebou je len užívať, ale nie niečo vytvoriť, či zveľadiť.  V tomto prípade po sebe vandali zanechali doničené miesto, na ktorom si už sotva niekto oddýchne a okolie plné PET fliaš, igelitových vreciek a konzerv. Iba pre informáciu, čas rozkladu jednej PET fľaše či vrecka v prírode môže predstavovať až 500 rokov, v prípade sklenených fliaš až 4000 rokov!

 

Každý kto navštívi prírodu by ju mal zanechať v takom stave aký jej skutočne prislúcha. To isté platí aj pre vybudované prístrešky, ktoré majú slúžiť všetkým a nie sú jednorazovou záležitosťou pre lenivcov, ktorí si po sebe nevedia ani upratať a zničia všetko čo im príde pod ruku. Takýto ľudia nech radšej sedia doma, ničia si svoj vlastný majetok a neznepríjemňujú chvíle oddychu iným. Čo sa týka ich vandalizmu a premenenia prírody Ramže na smetisko, bolo by vhodné, ak čítajú tento článok, aby si vstúpili do svedomia a dobrovoľne napravili škody, ktoré napáchali.

 

Foto & video: Juraj Karika

{gallery}foto_priroda/vandalizmus_ramza{/gallery}

 

{youtube}WrjFLM1MqnA{/youtube}

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »