73. výročie konca druhej svetovej vojny v Dobšinej

Zástupcovia ZO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), spolu s vedením mesta Dobšiná a širokou verejnosťou sa stretli v stredu 09. mája 2018, aby si pripomenuli udalosť, ktorá zmenila novodobé dejiny a umožnila nám žiť život tak, ako ho dnes poznáme. Od konca druhej svetovej vojny uplynulo už 73 rokov, no na zažité vojnové hrôzy dodnes spomínajú pamätníci, ktorí chcú aj prostredníctvom týchto dní upozorniť na nástrahy dneška.

Pri pamätníku padlých hrdinov v parku na ulici SNP v Dobšinej preto zazneli po básni v podaní Márie Gazdíkovej slávnostné príhovory zástupkyne primátora mesta . PaedDr. Anny Klausmanovej a predsedu ZO SZPB Františka Novotného, ktorý priblížil historické súvislosti ukončenia druhej svetovej vojny v našom meste: „v Dobšinej sa oslavovalo skončenie vojny v sobotu 10. mája 1945 a domy boli ozdobené zástavami a oslava sa začala pochodom, ktorý sa pohol od robotníckeho domu (na rozhraní vtedajšej Tureckej a Letnej ulice) a pokračoval cez Jarkovú ulicu na terajšie námestie. V strede kráčali dievčatá v krojoch a niesli víťazné zástavy. Na konci osláv všetci prítomní spievali národnú pieseň – Kto za pravdu horí, pričom oslavy ukončila až veselá zábava do nočných hodín.“

Po celý čas osláv ukončenia druhej svetovej vojny v Dobšinej pri pamätníku padlých hrdinov držali stráž aj štyria členovia baníckeho združenia Bratstvo – Brüderschaft a atmosféru umocňovala miestna dychová hudba.

Text & foto: Juraj Karika