ZUŠ bude mať chránenú dielňu

Po vzore chráneného pracoviska, tzv. chránenej dielne akú môžeme nájsť v priestoroch mestskej polície, konkrétne pri dohľade nad kamerovým systémom, sme sa v posledných dňoch dozvedeli o podpísaní ďalšej dohody, s podobným úmyslom, medzi mestom Dobšiná a Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave. Mesto Dobšiná, ako zriaďovateľ viacerých školských a predškolských zariadení v meste sa rozhodlo ísť do projektu chránenej dielne pre učiteľa na Základnej umeleckej škole v Dobšinej.

Dobšiná prostredníctvom primátora Karola Horníka (Smer-SD) podpísala spomínanú dohodu 23. októbra a teraz je povinná  zriadiť najneskôr do 3 mesiacov od podpísania dohody chránenú dielňu, alebo chránené pracovisko a prijať na zriadené pracovné miesta 1 uchádzača o zamestnanie, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 zákona o službách zamestnanosti, odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia.

Pracovná pozícia je určená pre učiteľa na základnej umeleckej škole s vysokoškolským vzdelaním s týždenným pracovným časom 37,5 hodín a predpokladanou mesačnou cenou jeho práce 448 eur. Dotácia z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny pre mesto dovedna predstavuje 10 756 eur. Dobšiná má preto prijať na zriadené pracovné miesto, na ktoré bol poskytnutý príspevok, zamestnanca, uchádzača o zamestnanie so zdravotným postihnutím.

Z dostupných dokumentov vyplýva, že dĺžka zachovania zriadeného pracovného miesta v chránenej dielni, alebo na chránenom pracovisku je najmenej 2 roky odo dňa účinnosti priznania postavenia chránenej dielne, alebo chráneného pracoviska. Ak zamestnávateľ túto podmienku nesplní, je povinný vrátiť pomernú časť príspevku zodpovedajúcu obdobiu, počas ktorého na takto zriadenom pracovnom mieste nebola vykonávaná pracovná činnosť. Kompletný dokument uvádzame k nahliadnutiu pod príspevkom.

Ilustračné foto: ZUŠ Dobšiná

Dokument o zriadení chránenej dielne