Kultúra

ZŠ Dobšiná na poznávacom zájazde ENGLISH HERITAGE v Londýne

Základná škola Dobšiná začiatkom mája zorganizovala pre svojich žiakov poznávací zájazd do Londýna s názvom English Heritage (Dedičstvo Anglicka). Zúčastnilo sa na ňom 19 žiakov druhého stupňa ZŠ a tri pedagogičky.  Cestovali sme autobusom cez Česko, Nemecko, Belgicko, Francúzsko a trajektom z Calais do Doveru v Anglicku. Ubytovaní sme boli v mobilhomoch v prekrásnom mestečku Allhallows pri ústí rieky Temža do Severného mora, mali sme jedinečný výhľad na prieliv La Manche a ostrovy Two Tree Island a Canvey Island.

Naša prehliadka mesta začala v londýnskej štvrti Greenwich. Odfotili sme sa pri nultom poludníku, keď sme stáli zároveň na východnej aj západnej pologuli. Videli sme Kráľovské observatórium, Námornícke múzeum a kochali sa nádherným výhľadom na centrálny Londýn, Canary Wharf a Docklands. Z Greenwich do centrálneho Londýna sme sa plavili loďou, aby sme navštívili budovu Parlamentu, Big Ben, Westminster Abbey, Trafalgarské námestie s monumentálnym pamätníkom admirála Nelsona a Národnú galériu, v ktorej sme mali možnosť obdivovať diela svetoznámych umelcov ako sú Van Gogh, Renoir či Cézanne.

Ďalší deň sme navštívili prírodopisné múzeum Natural History Museum. Očarila nás kolosálna historická stavba, v ktorej sme si prezreli všetko od skamenelín a kostier dinosaurov, cez anatómiu ľudského tela až po nekonečný vesmír, v rámci ktorého sme obdivovali aj úlomok meteoritu, ktorý sa datuje do obdobia spred 4,5 mld. rokov, teda zrodu našej slnečnej sústavy.  Nasledovala prehliadka Katedrály sv. Pavla a pamiatok po oboch brehoch rieky Temža. Videli sme Tower of London, divadlo Shakespeare’s Globe, Southwark Cathedral, svetoznámu atrakciu London Eye – tretie najväčšie vyhliadkové koleso na svete, doky sv. Kataríny s milionárskymi jachtami. Z jedného brehu rieky na druhý sme prechádzali po slávnych mostoch ako sú Westminster Bridge, London Bridge či Tower Bridge, cez ktorý sme prešli v tej najväčšej búrke, keď dokonca padali aj krúpy. Takže sme mali to šťastie zažiť aj typické londýnske počasie, keď sa počas dňa dážď strieda so slniečkom v takmer pravidelných intervaloch. Takže zmoknúť na Tower Bridge nám bolo cťou.

Tretí deň nás čakalo najväčšie dobrodružstvo. Najprv nákupy na svetoznámej Oxford Street, neplánované, ale o to zaujímavejšie kŕmenie holubov v Hyde Parku a návšteva múzea voskových figurín Madame Tussauds. Toto múzeum má neuveriteľne čarovnú atmosféru, stretnúť tu môžete slávne filmové hviezdy, športovcov, spevákov, členov kráľovskej rodiny, postavy z obľúbených rozprávok a filmov, vláčik s vagónmi londýnskych taxíkov vás prenesie celou históriou Londýna a na záver si môžete pozrieť 5D film (v našom prípade veľmi aktuálny  Avengers) tak reálny, až z toho máte zimomriavky. Po prehliadke múzea sme šli k Buckinghamskému palácu a pamätníku Victoria Memorial. Mali sme to šťastie zažiť pochod futbalových fanúšikov ulicami Londýna. Vidieť na vlastné oči tisíce skandujúcich nadšencov spievajúcich národnú hymnu a tešiacich sa na zápas, s ktorými sa naši žiaci zdravili a podávali si ruky ako so starými známymi bol zážitok na celý život.

Posledný deň v Anglicku sme strávili v Canterbury, meste známom svojou históriou a prvkami stredovekej architektúry, ktorú sme spoznávali na Canterburskej katedrále či prvej škole na svete zo 6. storočia. Názov mestečka si možno pamätáte z hodín literatúry, kde ste sa učili o Geoffreym Chaucerovi a jeho Canterburských poviedkach.

Všetci žiaci aj učitelia sú plní dojmov a nezabudnuteľných zážitkov. Pre nás všetkých to bola prvá návšteva Londýna, preto bola atmosféra výletu neopakovateľná. Sme vďační za to, že môžeme vidieť svet a tento výlet za hranice Slovenska v rámci našej školy určite nebol náš posledný.

Ing. Janka Liptáková, Mgr. Katarína Hlaváčiková, Mgr. Jana Oravcová